Podmínky k práci z domova obvykle limituje charakter činnosti a typ bydlení. Investice do takové domácí kanceláře může stát pár, ale klidně i desítky tisíc korun. Záleží na tom, co od takového prostoru čekáme.
Home office je alfou a omegou určitých pracovních nabídek a oborů, které vyžadují soustředění, což je v tradiční kanceláři s běžným provozem často nemožné. Z toho ovšem také vyplývá, že se doma neposadíme s počítačem tam, kde nás bude cokoli rušit a upoutávat pozornost. Důslední bychom měli být v případě, že pracujeme doma na plných osm hodin denně. Snazší zařizování budeme mít ve chvíli, kdy práci dělíme mezi domov a kancelář, anebo potřebujeme pracovní prostor k takzvané vedlejší činnosti.
Kam s ní?
Na domácí kancelář je vhodné myslet už ve chvíli, kdy se například chystáme stavět, případně si pořizujeme byt, do jehož dispozice máme možnost zasáhnout. Pracovní prostor striktně oddělíme od hlavní obytné zóny, abychom se vyhnuli veškerým ruchům, jako je hluk televize, křik dětí, zvuky z kuchyně a podobně. Kancelář je vhodné orientovat směrem na východ. Hned od rána v ní bude dostatek přirozeného světla a v letních měsících v odpoledních hodinách příjemný chládek. S ohledem na konkrétní činnost je někdy třeba přijímat návštěvy. V takovém případě by zde neměl chybět samostatný vchod.
Práce půl na půl
Částečná práce z domova odbourává návštěvy, pro které se najde prostor v kanceláři zaměstnavatele. Skutečnost, že pracujeme v domácím prostředí jenom pár dnů v týdnu, ovšem ještě neznamená, že bychom si měli vystačit s místem u kuchyňského stolu mezi hrnci a neumytým nádobím. Stále platí, že i k takové činnosti potřebujeme klid, který nám nejlépe zabezpečí samostatná místnost. Nemusí být nijak velká, co by v ní ale rozhodně nemělo chybět, je okno, a tedy denní světlo.
Vyplatí se?
Náklady na vybudování domácí kanceláře se všemi náležitostmi se budou různit podle toho, zda budeme řešit stavební úpravy, případně jenom zařizovat interiér. Jedna věc je, jestliže takový pracovní prostor vzniká takzvaně ,„na zelené louce“, tedy zároveň s výstavbou domu nebo bytu, kdy se stavební práce rozpočítají v rámci celé stavby. Prodraží se nejspíš v situaci, kdy je třeba řešit přístavbu ke stávající nemovitosti, případně budovat samostatný vchod, zvětšovat okna a zabezpečit další větší úpravy nutné k provozování činnosti.
Text: Lucie Pilátová
Foto: IKEA, WESTWING