Většina z nás považuje úklid za činnost sice nudnou, ale nutnou. Třeba takové vysávání prachu. Abychom ho zvládli co nejrychleji, bez újmy na kvalitě provedení, potřebujeme odpovídající vysavač.
Profesionální „uklízečka“. I tak by se daly nazvat vysavače, jež výrobci vybavili všelijakými vychytávkami měnícími je na pomocníky, kteří vysají prach téměř odkudkoli a často i bez naší asistence. Výběr nového modelu bychom ale měli podřídit především domácnosti, v níž bydlíme, a také způsobu života. Jde o to, že některé funkce mohou být vzhledem k uspořádání bytu zbytečné, v jiném případě můžeme naopak zjistit, že nám nevyhovuje typ přístroje.
„Koště“ v malém bytě
Řeč je pochopitelně o koštěti s motorem neboli tyčovém vysavači, který se hodí do malého bytu. Je totiž samostojný, takže zabírá jen velmi málo místa. Některé modely v sobě mají zabudovaný malý ruční vysavač. Ten oceníme zejména při vysávání prachu ze sedaček nebo matrací. Tyčové vysavače se šňůrou fungují bez omezení. Prodávají se ovšem i varianty s akumulátorem. V takovém případě bude důležitá informace, kolik podlahové plochy vysavač zvládne uklidit na jedno nabití.
Něco pro zapomnětlivce
Jdeme vysávat. Vysavač hlásí plný sáček a nový jsme zapomněli koupit. Komu se taková situace stává často, měl by uvažovat o bezsáčkovém vysavači. Tedy za předpokladu, že mu nebude vadit po každém luxování nádobu na nečistoty, která je součástí tohoto typu, vysypat a jednou za čas vymýt. Pravdou také je, že bezsáčkové vysavače jsou o něco dražší než klasika se sáčkem. Na druhou stranu zvládnou nejenom vysát, ale také vytřít podlahu, případně vyprat koberce.
Nedostatek času
Kdo je přes týden od rána do večera v práci a o víkendu si chce užít zasloužené volno, nejspíš těžko hledá chvilku na pořádné vysátí či vytření podlah. Vhodnou volbou tak bude robotický vysavač, který zvládne sám běžné luxování a dokonce i vytírání. Základní modely jsou vhodné do minimálně členitého interiéru s nábytkovým vybavením postaveným u stěn. Velká místnost s komplikovanější plochou a nábytkem umístěným v prostoru vyžaduje sofistikovanější přístroj s navigací. Ten lze obvykle ovládat i přes mobilní telefon, což nejspíš ocení nadšenci do moderních technologií. Robotický vysavač uklidí především hladké podlahy. Pro vysávání koberců je nutné si pohlídat odpovídající výkon vysavače.
Alergik v domě
Domácnost s alergikem se musí řídit určitými pravidly. Jedním z nich je pravidelný úklid vhodným vysavačem. Při výběru takového přístroje sledujeme zejména co největší schopnost zachycovat veškeré nečistoty. Vysavač by měl být konstrukčně postavený tak, aby z něj vzduch vycházel pouze výstupním filtrem. Moderní filtrace pracují s vícevrstvou technologií a dosahují tak účinnosti třídy H10 HEPA. Není třeba se bát ani výměny sáčku, protože dnešní přístroje umí při jeho výměně zabránit kontaktu s alergeny.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Miele, Bosch, Eta, Hoover, Electrolux, Samsung, Rowenta, Sencor