zpět

Japandi. Aneb když dva jsou víc než jeden

Občas se stane, že bychom si přáli spojit dva lidi, dvě situace, dvě věci dohromady, abychom získali to nejlepší z nich v jednom. Jenže to obvykle takhle nefunguje. I když výjimky se najdou, jako třeba Japandi – interiérový styl, který spojuje rustikální severskou atmosféru s japonskou elegancí.

Vlastně ani není těžké pochopit, proč si tyto dva styly, pocházející z opačných koutů světa, k sobě našly cestu. Jsou totiž založeny na podobných principech, a to minimalismu a vytváření funkčních vzdušných prostor nezahlcených hromadou dekorací. Přitažlivým dělá tento styl i fakt, že se obě jeho části vzájemně doplňují.

Vybírejte kontrastní barvy

Většina interiérů zařízených ve stylu Japandi stojí na tmavém základě, který obvykle představuje sytý neutrální tón. Kontrast k němu tvoří paleta světlých přírodních odstínů a chladné černé barvy. Pokud jde o akcenty, ty bývají obvykle monochromatické. Další barevné odstíny mohou do Japandi stylu vnášet například živé rostliny.

Kombinujte nábytkové styly

Ačkoli oba styly definují jasné čisté linie a důraz na praktičnost, přesto v nich můžeme nalézt několik klíčových rozdílů. Zatímco skandinávský nábytek svým pojetím připomíná spíš jednoduché vybavení vesnické chalupy, japonské kousky se vyznačují elegantními tvary, rafinovaností a zdobností. Oba typy vedle sebe vytvářejí harmonický kontrast. Do prostoru vnášejí strukturu, která mu dodává vizuální přitažlivost.

Pečlivý výběr doplňků

Vzhledem k primárnímu účelu obou stylů, a sice funkčnosti, výlučně dekorativní doplňky v nich příliš nehledejte. Skandinávský směr do takového bydlení přináší hlavně pohodlí. Najdete v něm hřejivé koberce, velké množství polštářů, přehozy, deky, zkrátka všechno, co dodává interiéru pocit domova. Japonské akcenty jsou opět čistě praktické. Mohou to být například rolety, vázy, stolky s přidanou funkcí a podobně. I v tomto případě lze ale nalézt sjednocující faktor. Oba styly totiž v zásadě spoléhají na přírodní prvky, tedy hlavně rostliny, které interiéru vdechnou smysl pro život. Takže - vsadíte-li na Japandi, rozhodně byste si měli pořídit alespoň pár pokojovek. Interiér pak bude působit mnohem kompaktnějším dojmem.

 

Text: Lucie Pilátová

Foto: Ikea, Depositphotos

 

Japandi. Aneb když dva jsou víc než jeden Japandi. Aneb když dva jsou víc než jeden Japandi. Aneb když dva jsou víc než jeden
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty