zpět

Aby každá noc byla klidná a sny pokud možno sladké

Teoreticky strávíme spánkem přibližně jednu třetinu života. Teoreticky … Prakticky to tak totiž vůbec být nemusí. A to hlavně v případě, že jsme zařízení ložnice odbyli či uspěchali. Naštěstí se dá většina věcí snadno napravit.

Abychom se dobře vyspali, potřebujeme být obklopeni vhodným prostředím. O schopnosti usnout a dobře spát totiž leckdy rozhodují i faktory, do kterých by to řada z nás nejspíš vůbec neřekla.

Základní parametry

Pokud máme problémy se spánkem, je čas si říci, jestli je poloha ložnice stále ideální. Nezměnil se například hluk před okny? Stačí, aby se posunula zastávka autobusu, a startování motoru nám připraví nejednu bezesnou noc. Takže to možná bude chtít rekapitulaci prostoru a, je-li to možné, „přesídlení“ do klidnější zóny. Leckdy ale stačí zkontrolovat okna a dveře. Pokud netěsní, je to jeden z důvodů, proč toho před spaním slyšíme víc, než je zdrávo.

Svoboda prostoru

Noční cesta na toaletu, která se změní v hru na okopávanou všeho možného nábytku, je spolehlivým prostředkem jak znovu neusnout a převalovat se až do rána. Řešení je přitom snadné – alespoň metr prostoru kolem postele pro snadné procházení. Hodně si ulehčíme i minimálním množstvím nábytku, pokud možno uzavíratelného, aby nás pocitově neděsil binec ve skříních, kvůli kterému neusneme. Rovněž platí, že ložnice není skladiště všech možných dalších věcí.

Kvalitní postel

Nelze podceňovat postel, na které spíme. Lepší je připlatit si za kvalitu, než kupovat prášky proti bolestem zad. Pozornost je třeba věnovat posteli jako takové, roštu, matraci a také lůžkovinám. Rovněž bychom neměli opominout příjemné povlečení. Pozor na to, že pod postelí by měl proudit vzduch, a proto by pod ní neměl být žádný úložný prostor.

Elektronika a zbytečnosti jsou tabu

Přesně tak. Do ložnice nepatří televize, přehrávače, tablety, mobily a už vůbec ne počítače, které si občas někteří nastěhují rovnou do postele, protože v ní dodělávají pracovní resty. Nejde jenom o to, že odvádějí myšlenky od usínání, ale v noci svítí a pro citlivější jedince to může být důvod, proč se v noci budí.

Pokud jde o doplňky, rozhodně platí, že méně je více. Jeden hezký obraz a výrazná lampa poslouží lépe než desítky různých drobností postavených či položených na všech poličkách a skříňkách kolem, ze kterých je navíc ještě třeba neustále utírat prach.

 

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Depositphotos

 

Aby každá noc byla klidná a sny pokud možno sladké Aby každá noc byla klidná a sny pokud možno sladké Aby každá noc byla klidná a sny pokud možno sladké
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty