zpět

Koš plný šutrů, za který se snadno schováte? Jedním slovem - gabion

Mohli bychom to říci ještě takto: Když se více košů plných kamení dá dohromady, vznikne plot, ale také zídka nebo zajímavý kout v zahradě. Gabion je navíc velmi originální prvek, který dodá venkovnímu prostoru neotřelý vzhled.

I když je metoda gabionů stará přes sedm tisíc let, více se dostala do popředí na konci minulého století, a to díky švýcarskému architektovi Jacquesi Herzogovi, který je využil při stavbě kalifornského vinařství. Od té doby se o gabiony začaly zajímat nejenom další stavební firmy a studia, ale jejich potenciál objevili i koncoví uživatelé.

Koš plný šutrů?

Technicky vzato je gabion drátěný prvek ve tvaru krychle, kvádru či jiného tělesa, který je vyplněný lomovým nebo přírodním kamenem. Z jednotlivých košů se „staví“ zdi, případně další útvary. Nízké gabiony, které nejsou určené ke zpevnění svahu, nepotřebují stabilní základnu, protože jsou samy o sobě dost těžké, takže jim stačí jenom plocha vyrovnaná do roviny. V případě, že se rozhodnete pro větší gabion, například v podobě plotu, pro dokonalou stabilitu konstrukce bude lepší využít betonový základ.

Není kámen jako kámen

Pro výplň gabionů se používají různé druhy a velikosti kamenů. Větší kameny jsou vhodné tam, kde gabion zpevňuje terén, menší se používají zejména kolem domu. Úměrně k velikosti kamene by měla být také veliká očka košů, aby nedocházelo k sypání kamenů mimo konstrukci. Pokud jde o typ kamene, je vhodný výhradně pevný, který se nedrolí. Samozřejmostí je odolnost vůči povětrnostním podmínkám, především slunci. Další důležitou vlastností je tedy stálobarevnost. Myslete na to, že tvar, velikost i barva kamene ve finále ovlivní celkovou podobu zamýšlené stavby.

Když se zelená …

Pro gabionové stavby svědčí jejich přírodní vzhled, který můžete dále podpořit kombinací s živými rostlinami. Slušet jim budou popínavky, některé rostliny se dají zasadit i přímo do koše. Postupem času pak vznikne krásná zelená stěna, která poskytne nejenom příjemně uklidňující pastvu pro oči, ale hlavně klid, protože gabiony mají ještě jednu pozitivní vlastnost - skvěle tlumí hluk, takže se vyplatí všude tam, kde vás například obtěžují auta z rušné ulice.

 

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Depositphotos

 

Koš plný šutrů, za který se snadno schováte? Jedním slovem - gabion Koš plný šutrů, za který se snadno schováte? Jedním slovem - gabion Koš plný šutrů, za který se snadno schováte? Jedním slovem - gabion
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty