zpět

Jak ochránit malé výzkumníky před zbytečnými nehodami

Malé děti jsou zvídavé. Jelikož ale spoustu věcí neznají, nedokážou předvídat nebezpečí, které jim hrozí například tím, že ochutnají „dobroty“ z lékárničky. Zabezpečení bytu je tak zcela nezbytné. A na co bychom si měli dát pozor?

Ze statistik vyplývá, že nejvíce jsou ohrožené děti do čtyř let. Fakt, že se vám váš domov zdá bezpečný, ještě neznamená, že tomu tak je doopravdy. Jinak totiž vidí věci prcek a jinak dospělák.

Klid v postýlce

K úrazu může vaše dítko snadno přijít už v postýlce. Zejména ve chvíli, kdy se začne přetáčet a bude mít snahu dostat se z ní ven. Při nákupu si tak hlídejte rozpětí tyček, které by se mělo pohybovat kolem 45 mm. Je důležité si všímat i zajištění stahovacích bočnic, jež se musí lišit. Veškeré rohy nebo hrany by měly být zaoblené či zakryté. Příliš chytrým řešením nejsou kryty šroubů, obzvlášť ty, které jdou snadno sejmout, což je pro malého prcka lákadlo k ochutnání.

Výzkumník na cestách

Jakmile se z miminka stane batole a začne se stavět na nohy, pořiďte si oči i na záda. K nim se ovšem vyplatí krytky na rohy u nízkých konferenčních stolků, záslepky do zásuvek, pojistky proti otevření nízkých zásuvek, komod a dalších úložných prostor, kam by dítě mohlo vlézt. Kromě toho je třeba odstranit z jeho blízkosti dečky, vázy, sklenice a další předměty, o které by se mohlo zranit.

Malí horolezci

Dítko se vás nebude ptát, jestli může například vyrazit po schodech nahoru. Výjev, který v televizi obvykle působí vtipně, ovšem v případě vlastního dítěte koulejícího se po schodech dolů vidět rozhodně nechcete. Hodit se proto bude zábrana v podobě dvířek. Ta by měla být dostatečně vysoká a s konstrukcí, která dítěti neumožní si na ně stoupnout a přelézt. Kromě schodů dvířka uplatníte i v kuchyni. Sem by totiž malé dítě mělo mít přístup pouze pod dozorem dospělých. Ostatně, i když je budete mít tady na očích, nepodceňujte vychytávky, které minimalizují nešťastné náhody. Nebezpečí představují plné hrnce na sporáku. Zvědavým prstíkům zabráníte rozkládací ohrádkou, která se připevní kolem varné plochy. Děti jsou vynalézavé a vyšplhají kamkoli. Tedy i na okno. Nezapomeňte proto na bezpečnostní pojistku, jež zabrání tomu, aby se dítko při otevření oknem protáhlo. Stejnou zábranou vybavte i balkonové a vchodové dveře.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Depositphotos

 

 

 

Jak ochránit malé výzkumníky před zbytečnými nehodami Jak ochránit malé výzkumníky před zbytečnými nehodami Jak ochránit malé výzkumníky před zbytečnými nehodami
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty