Ať už v létě procházíte kolem kterékoli zahrady u nás, na většině z nich se v poslední době objevuje stejný obrázek: spálená tráva a usychající květiny. Nedostatek dešťů a spodní vody si tak vybírá svou daň. Co s tím?
Pokud se nechcete smířit se zahradou připomínající spíš vyprahlou poušť než rozkvetlou louku, je nejspíš na čase dát šanci suchomilným rostlinám, které naopak prospívají i v horku a s minimem vody. A dokonce kvetou a zelenají se, takže i v horkém počasí udělají na zahradě parádu.
Co vysadit?
Suchomilné rostliny, které se také označují jako xerotermní, nejsou pouze dřeviny nebo trvalky, ale řadí se mezi ně i letničky. V zahradě mají své tradiční místo a bývají vidět zejména na suchých plochách s minimem substrátu, tedy na skalkách, suchých zídkách, v kamenitých terénech, snadno vysychajících zahradách apod. Základ tvoří stálezelené dřeviny, stromy, keře a trvalky, cibuloviny dodají prostoru barevnost zejména na jaře nebo na podzim. O rozkvetlé léto se postarají letničky.
Tipy do suchého prostoru
Základ každé zahrady tvoří dřeviny. Na suchém pozemku se bude dařit borovici kleči, což je nízká kosodřevina. Z vyšších stromů jsou vhodné různé druhy jalovce. Na jaře krásně rozkvete a potěší mandloň, nádherně vynikne elegantní tamaryšek a užitek budete mít z rakytníků.
Co dalšího v zahradě nesmí chybět, jsou trvalky, které nevyžadují příliš velkou péči a v tomto případě ani zálivku. Řadu suchomilných zástupců tvoří bylinky. Na sušším osluněném stanovišti se bude dařit například různým druhům tymiánu a oreganu. Z léčivek by pak na zahrádce neměla chybět šalvěj, řebříček, pupalka, mateřídouška nebo levandule či třapatka nachová. Plnými květy vás potěší tařice a geranium, česky zvané kakost, zajímavými tvary pak různé druhy pryžců.
Mezi letničky vhodné pro suchá stanoviště patří například slaměnka, šater, lidově zvaný nevěstin závoj, statice nebo zaječí ocásek, což je okrasná tráva. Všechny rostliny se dají sušit a jsou vhodné do suchých vazeb.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Pixabay