zpět

I děti si zaslouží vlastní prostor na zahradě

Každé malé dítě rádo řádí na klouzačce, prolézačce, anebo staví hrady z písku. Proč mu tedy nedopřát takovou zábavu u vás na zahradě? Takové domácí dětské hřiště má totiž spoustu výhod.

Základním a nejdůležitějším přínosem takové venkovní plochy ke hraní je čistota. Jinými slovy, můžete se spolehnout na to, že do pískoviště na vlastní zahradě nebude vykonávat potřebu kdejaký pes a případného vlastního tam nepustíte. Nebudou se v něm povalovat odhozené papíry, nedopalky a další podobné nečistoty. Vaše děti si tak budou hrát na čistém písku. Při výběru konkrétních atrakcí ovšem dbejte na jejich bezpečnost během hraní a také na materiály, s nimiž přijdou do styku.

„Samo domo“, či profesionální řešení?

Pokud se rozhodnete pro profesionální variantu a hřiště koupíte, nejprve si ověřte, zda je výrobek certifikovaný podle příslušných českých norem vztahujících se k bezpečnosti hraček. Šikovný tatínek či dědeček se ovšem jistě nenechá zahanbit a rád postaví svým potomkům hrací plochu na míru. Výhodou takového řešení je fakt, že hrací prvky může přizpůsobit celkové atmosféře zahrady.

Vhodné materiály

Nejlepší materiál pro děti je tradiční dřevo. Pečlivě ale zkontrolujte opracování, aby si dítě například při šplhání po schůdkách nezadřelo do ruky třísku. Veškeré dřevěné výrobky by proto měly být přetřené bezbarvým a zdravotně nezávadným lakem, který je současně ošetří proti povětrnostním podmínkám. Pokud při sestavování budete používat klasické hřebíky, nasaďte přes ně kryty. Při přípravě podkladu se vyhněte dlažbě, betonu či dalším podobným materiálům a dejte přednost rovné travnaté ploše.

Skluzavky, houpačky, prolézačky…

…musí být stabilní, s bezpečným ukotvením. Jelikož mají určitou nosnost, je nutné před nákupem ověřit její hodnotu. V případě, že máte více dětí, anebo za nimi chodí kamarádi, je nutné počítat s násobky hmotnosti. Houpačky rovněž vyžadují dostatečně velký, a hlavně volný prostor k bezpečnému zhoupnutí.

Hrad z písku

Vlastní pískoviště je sen většiny dětí. Malému prckovi udělá radost i kousek prostoru, kde si bude plácat oblíbené bábovičky. Kromě dřevěných jsou k dostání i pískoviště z umělé hmoty, která sice nemají takovou estetickou hodnotu, ale na druhou stranu jsou lehká, mobilní a snadno hygienicky udržovatelná. Některé typy se dodávají i s krytem, což je praktická vychytávka, nejenom kvůli domácím zvířatům, ale také kvůli dešti, anebo trávě odletující od sekačky. Dalším plus takového pískoviště je fakt, že se dá snadno přeměnit na malý bazének nebo brouzdaliště. Další kapitolou je písek. Jde o to, že ani ten z obchodu se stavebninami nebo z pískovny nemusí být nezávadný. Jenže malé děti neuhlídáte, aby si ručičku od písku občas nestrčily do úst, nepromnuly si oči a podobně. Proto hledejte materiál opatřený certifikací zdravotní nezávadnosti.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Pixabay, Flickr

 

 

I děti si zaslouží vlastní prostor na zahradě I děti si zaslouží vlastní prostor na zahradě I děti si zaslouží vlastní prostor na zahradě
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty