zpět

Už víte, jakým nábytkem si vybavíte zahradu? Možností je spousta …

Zahrada se od jara do podzimu proměňuje v jakýsi venkovní obývací pokoj a ten je třeba vhodně zařídit. Myslete ovšem na to, že vybraný zahradní nábytek by měl ladit s celkovým prostředím.

Než se rozhodnete pro konkrétní typ zahradního nábytku, rovněž si dobře rozmyslete, k jakým účelům budete vymezený prostor používat. Zda pouze k odpočinku, nebo i ke stolování. Zapomenout byste neměli ani na čalouněné sedáky a opěráky. Ty je nutné před sezónou naimpregnovat, aby vydržely případnou letní přeháňku i úmorné sluneční paprsky.

Trendy ratan

Nejnovější trendy materiál v zahradním nábytku představuje umělý ratan. Není divu, protože umělý ratanový nábytek je vysoce odolný proti UV záření a také dešti. Oceníte na něm bezúdržbovost, nízkou váhu, pevnost, stálobarevnost i to, že vyniká dlouhou životností. Jeho základ tvoří hliníková konstrukce, která je omotaná umělým ratanem. Různé typy stolků jsou pak obvykle vybavené skleněnou deskou.

Fandíte kovu?

Pokud fandíte kovovému nábytku, neprohloupíte s ním ani v této sezóně. Moderní varianty jsou vyrobené z odlehčených materiálů a koncipované jako stohovatelné. Tuto vlastnost oceníte hlavně v zimě, protože se dá snadno uskladnit. Kovové výrobky jsou díky povrchové úpravě odolné, nevyžadují větší údržbu, občas je pouze třeba je otřít vlhkým hadrem.

Věčný plast

Plastový nábytek je téměř nezničitelný. Před sezónou ho obvykle stačí jenom umýt a znovu funguje, jak má. Bílá varianta je klasika, jejíž typická zástupkyně – plastová židle – se najde snad v každé domácnosti, ať už na balkoně nebo v zahradě. Pravdou je, že od doby první bílé kolekce ušel plastový nábytek velkou cestu, takže dnes si můžete pořídit elegantní kolekce evokující například přírodní materiály.

Tradiční dřevo

Dřevěný nábytek se hodí do klasických zahrad. Je třeba ovšem počítat s tím, že se dřevo musí alespoň jedenkrát ročně lehce přebrousit a napustit olejem na dřevo. Na podzim je lepší tento nábytek uklidit do tepla a sucha. V případě, že nemáte vhodný prostor, pořiďte si na něj speciální obal, který ho ochrání před nepřízní počasí. Dřevěný nábytek vlivem působení povětrnostních podmínek mírně mění barvu a získává nádech patiny.

Příroda nade vše

V pozadí nestojí ani nábytek z přírodního ratanu. Jelikož je ale třeba ho celoročně chránit před vlivy počasí, uplatní se zejména v zimních zahradách. Jestliže ho umístíte do zahrady nebo na terasu, počítejte s tím, že ho budete muset při každé dešťové přeháňce uklízet.

 

Připravila: redakce

Foto: HornbachCZ

Už víte, jakým nábytkem si vybavíte zahradu? Možností je spousta … Už víte, jakým nábytkem si vybavíte zahradu? Možností je spousta … Už víte, jakým nábytkem si vybavíte zahradu? Možností je spousta …
Prohlédnout galerii (6)

Podobné projekty