Domácí pohoda, funkčnost a jednoduchost. To jsou základní atributy, jimiž se při své práci řídí interiérová designérka Martine Brisson. Jsou patrné i na terase, za kterou získala cenu Grands Prix Du Design.
I když tento projekt vznikl v Kanadě, je natolik univerzální, že může být skvělou inspirací pro jakoukoli terasu na světě. Majitelé se těší z nádherného letního bydlení, které si i přes svou otevřenost ponechává logicky propojené funkční zóny, v letních měsících plně nahrazující interiér.
Ucelený a funkční prostor
Střešní terasa má rozlohu 3 320 čtverečních stop a překrývá střechy dvou bývalých stáčíren. Designérka se rozhodla soustředit venkovní obytný prostor kolem atiky vytvářející přechod mezi vnitřní částí domu a funkčními prostory terasy. I když fasádu rezidence tvoří kovová černá kostra, vnitřní obložení, podlahy v kuchyni, obývacím pokoji a jídelně, stejně tak jako balustráda jsou vyrobené z masivního dubového dřeva.
Martine Brisson zkušeně střídá fyzická propojení i naznačené předěly, kterými vytváří jednotlivé části prostoru, aniž by přerušila jeho energetický tok. Přestože je půdní vestavba koncipovaná jako vnitřní prostor, je otevřená ze tří stran díky velkému arkýřovému oknu a dvěma francouzským dveřím. Kuchyně s jídelnou a obývací pokoj se vstupním prostorem sjednocuje cedrová podlaha s jasně definovaným vymezením jednotlivých zón. První je ohraničená pergolou, jejíž strukturu tvoří květináče s rostlinami, které poskytují přírodní zelenou ochranu před sluncem. Druhou část odděluje od sousedů výsadba vysokých keřů a jehličnatých stromů dosahujících až ke střeše. Dlouhý dřevěný box z cedrového dřeva slouží nejenom jako zábradlí, ale poskytuje i fyzické spojení mezi obytnými prostory, dřevěnou podlahou a zelenými zónami s trvalkami a stromy.
Jednoduché bílé plachty
Jak je jejím zvykem, a vlastně i tvůrčí značkou, Marie Brisson navrhla prostor terasy zcela jednoduše, pouze s použitím základních geometrických tvarů, jako by vedle sebe skládala řadu prázdných krabic, z nichž každou definuje použitý nábytek. Jak sama říká: „Dokonalý prostor je ten, který se neustále vyvíjí. Ten, který si lidé, žijící v něm, mohou přizpůsobit a změnit tak, aby si vytvořili příjemnější bydlení.“ S ohledem na tuto skutečnost vznikl i velký květináč fungující jako zábradlí. Myšlence jednoduchého nekomplikovaného prostoru se rovněž podřídil výběr materiálů. Přednost dostaly přírodní materiály jako cedr, dub, kámen (mramor a křemen). Na ploše najdete i spoustu trvalek a neopadavých keřů.
Jednoduchý přístup má ještě jedno velké pozitivum. „Krabicové“ prostory jsou nadčasové, stárnout bude pouze jejich obsah. Že v jednoduchosti je krása, dosvědčuje i koupelna s jednoduchými hladkými povrchy bez jakýchkoli přízdob. Je to vlastně jakýsi monolit z křemene a mramoru, jehož součástí je toaleta ukrytá za zasunovacími dveřmi.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Marc Cramer