zpět

Život na vymazlené terase může být velmi příjemný

Domácí pohoda, funkčnost a jednoduchost. To jsou základní atributy, jimiž se při své práci řídí interiérová designérka Martine Brisson. Jsou patrné i na terase, za kterou získala cenu Grands Prix Du Design.

I když tento projekt vznikl v Kanadě, je natolik univerzální, že může být skvělou inspirací pro jakoukoli terasu na světě. Majitelé se těší z nádherného letního bydlení, které si i přes svou otevřenost ponechává logicky propojené funkční zóny, v letních měsících plně nahrazující interiér.

Ucelený a funkční prostor

Střešní terasa má rozlohu 3 320 čtverečních stop a překrývá střechy dvou bývalých stáčíren. Designérka se rozhodla soustředit venkovní obytný prostor kolem atiky vytvářející přechod mezi vnitřní částí domu a funkčními prostory terasy. I když fasádu rezidence tvoří kovová černá kostra, vnitřní obložení, podlahy v kuchyni, obývacím pokoji a jídelně, stejně tak jako balustráda jsou vyrobené z masivního dubového dřeva.

Martine Brisson zkušeně střídá fyzická propojení i naznačené předěly, kterými vytváří jednotlivé části prostoru, aniž by přerušila jeho energetický tok. Přestože je půdní vestavba koncipovaná jako vnitřní prostor, je otevřená ze tří stran díky velkému arkýřovému oknu a dvěma francouzským dveřím. Kuchyně s jídelnou a obývací pokoj se vstupním prostorem sjednocuje cedrová podlaha s jasně definovaným vymezením jednotlivých zón. První je ohraničená pergolou, jejíž strukturu tvoří květináče s rostlinami, které poskytují přírodní zelenou ochranu před sluncem. Druhou část odděluje od sousedů výsadba vysokých keřů a jehličnatých stromů dosahujících až ke střeše. Dlouhý dřevěný box z cedrového dřeva slouží nejenom jako zábradlí, ale poskytuje i fyzické spojení mezi obytnými prostory, dřevěnou podlahou a zelenými zónami s trvalkami a stromy.

Jednoduché bílé plachty

Jak je jejím zvykem, a vlastně i tvůrčí značkou, Marie Brisson navrhla prostor terasy zcela jednoduše, pouze s použitím základních geometrických tvarů, jako by vedle sebe skládala řadu prázdných krabic, z nichž každou definuje použitý nábytek. Jak sama říká: „Dokonalý prostor je ten, který se neustále vyvíjí. Ten, který si lidé, žijící v něm, mohou přizpůsobit a změnit tak, aby si vytvořili příjemnější bydlení.“ S ohledem na tuto skutečnost vznikl i velký květináč fungující jako zábradlí. Myšlence jednoduchého nekomplikovaného prostoru se rovněž podřídil výběr materiálů. Přednost dostaly přírodní materiály jako cedr, dub, kámen (mramor a křemen). Na ploše najdete i spoustu trvalek a neopadavých keřů.

Jednoduchý přístup má ještě jedno velké pozitivum. „Krabicové“ prostory jsou nadčasové, stárnout bude pouze jejich obsah. Že v jednoduchosti je krása, dosvědčuje i koupelna s jednoduchými hladkými povrchy bez jakýchkoli přízdob. Je to vlastně jakýsi monolit z křemene a mramoru, jehož součástí je toaleta ukrytá za zasunovacími dveřmi. 

 

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Marc Cramer

Život na vymazlené terase může být velmi příjemný Život na vymazlené terase může být velmi příjemný Život na vymazlené terase může být velmi příjemný
Prohlédnout galerii (6)

Podobné projekty