Zelený koberec, po kterém je radost se v zahradě procházet, si přeje každý majitel pozemku. Minimum srážek a stále se prohlubující sucho ovšem trávníku neprospívá.
V loňském roce spousta zahrad suchem utrpěla a nevypadala zrovna ukázkově. Boj s tropickými podmínkami posledních let není snadný, ale i přesto lze udržet trávník, který vám budou sousedé závidět.
Důležitá je pravidelná závlaha
Horké a suché počasí dokáže snahu o hezkou zahradu zlikvidovat doslova během pár dnů. Pokud byste si travnatý koberec kolem domu rádi udrželi svěží a pěkně zelený, musíte o něj pravidelně pečovat a hlavně mu dopřávat dostatek vody. Ovšem i s tou se to musí umět. Platí základní pravidlo, a sice to, že je rozumnější trávník zalévat občas, zato poctivěji, než často a pouze ho kropit. Vzhledem k vysokým teplotám, tedy zejména v létě, se totiž závlaha mnohdy odpaří už na povrchu a nedostane se do potřebné hloubky. Další faktor představuje denní doba, ve které byste měli zalévat. Obecně platí, že nejvhodnější čas je ráno, jelikož je teplota vzduchu ještě na spodní hranici, takže se voda stihne vsáknout hlouběji do půdy. Zcela zbytečné je naopak zalévání během odpoledne.
Jak poznáte, že váš trávník potřebuje závlahu?
Projděte se po zahradě a při tom se ohlížejte. Pokud se za vámi budou tvořit stopy ze slehlých stébel, musíte více zalévat. Pokud by měl trávník dostatek vody, vytvořil by se totiž tlak, který by stébla vyrovnal zpět do vzpřímené polohy.
Častěji sekejte, ale nezkracujte bezhlavě
V teplejších částech roku byste měli trávník zkracovat na tři, raději však na čtyři centimetry. V dostatečně velkých stéblech totiž lépe probíhá fotosyntéza, díky níž si trávník zachová sytě zelenou barvu.
Tráva potřebuje dýchat
Takzvaná vertikutace neboli provzdušnění znamená vyhrabávání trávní plsti. Tato péče vám zaručí nejen hustý trávník, ale také ho pomocí ní ochráníte před škůdci a nemocemi. Dříve zahrádkářům pomáhaly s provzdušněním ostré hrábě, dnes práci ulehčí speciální přístroje, takzvané vertikutátory, které trávník proříznou, starou trávu, mech či zaschlou plsť vyčešou ven a vytvoří tak vrásčitý povrch podobný manšestru. Díky tomu voda i živiny snáz proniknou do země. Tento proces patří k základním krokům údržby trávníku a v případě, že chcete zdravý a hustý travní koberec, rozhodně byste ho neměli vynechat.
Připravila: redakce
Foto: Robomow, Pixabay