Ať už vaříte rádi, nebo tuhle činnost považujete tak trochu za nutné zlo a nikoli zábavu, vždy byste měli mít kuchyni uspořádanou tak, abyste v ní zbytečně neudělali ani krok navíc.
I když to tak na první pohled nemusí vypadat, při vaření, nikoli tedy při ohřívání párků, se poměrně hodně nachodíme. A zatímco v přírodě může být taková procházka příjemná, běhání v kuchyni sem tam je spíš otravné. Je to také jeden ze základních důvodů, proč se kuchyňské linky sestavují do takzvaného pracovního trojúhelníku, který pohyb v tomto prostoru zefektivní.
Aktuální situace
Řešení, kam s kuchyňskou linkou, vychází z půdorysu místnosti, umístění oken, dveří a rozvodů, tedy elektřiny, plynu a vody. V zásadě platí, že trojúhelník, do kterého patří mycí, přípravná zóna a zóna vaření/pečení, by neměl přesáhnout v součtu stran šest metrů. I když pracovní činnosti v kuchyni mají logickou posloupnost, neznamená to, že by některé z pracovních ploch nemohly být umístěné proti sobě. Leckdy je to totiž mnohem praktičtější řešení. Stačí si například uvědomit, jak moc se naběháme kolem kuchyňské sestavy v jedné řadě.
Kuchyně ve tvaru písmene „L“ …
… neboli rohové kuchyně se hodí zejména do menších prostor. Jsou praktické, pohodlné, využívají se především v kuchyních spojených s obývákem. V případě nedostatku úložného místa i pracovní plochy je lze snadno doplnit volně stojícím ostrůvkem, který bývá často využíván také jako barový pult pro rychlé snídaně, kávu, malé občerstvení. Při sestavování je ovšem třeba dát si pozor na zmíněný součet stran pracovního trojúhelníku.
Co vás čeká v „U“ kuchyni?
Zde je třeba si pohlídat zejména vzdálenost mezi oběma rameny linky, která by neměla být menší než sto dvacet centimetrů. V takovém případě totiž může vzniknout problém s otvíráním protilehlých zásuvek nebo spodních skříněk, navíc v takto malém prostoru bude místo jenom pro jednoho kuchaře. V zásadě je ale toto řešení ideální, jelikož je nejenom maximálně ergonomické, ale současně poskytuje i hodně úložného prostoru. Hodí se především do velké kuchyně.
Efektní „G“ kuchyně
Kuchyňská linka ve tvaru písmene G představuje nejenom efektní, ale i praktické řešení v malém prostoru. V takové kuchyni je plynulost jednotlivých činností daná už sestavením jednotlivých modulů a začleněním kuchyňských přístrojů. Uplatňují se zde různé vychytávky jako rohové zásuvky, magické rohy, dřezové zásuvky využívající všelijaké prázdné kouty jako úložné prostory. Při sestavování takovéto kuchyně ale pozor na směr. Praváci jdou podle směru hodinových ručiček, leváci naopak. Což ostatně platí i v ostatních typech kuchyní.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Oresi, Jap Future, Trachea