zpět

Ochranu před horkem potřebují i pasivní domy

Klimatologové předpovídají, že v Čechách do roku 2060 vzroste počet tropických dní a nocí a průměrná teplota stoupne až o 2,5 stupně. Kvůli extrémům klimatu se tak budou od roku 2020 stavět pouze pasivní nebo nulové domy.

Jedno je jisté, nové domy budou potřebovat kvalitní a odolné pláště, větší přesah střech, vzrostlou zeleň kolem a přiměřené zastínění prosklených ploch k využívání sluneční energie.

Pro plánované novostavby je nejlepší volbou exteriérové stínění. Jednak brání průniku tepelného záření přes výplně okna do interiéru a za druhé šetří náklady na vytápění v zimě. Vedle venkovních žaluzií přinášejí efekt také nejnovější typy screenových rolet.

Vztah k životnímu prostředí i finančním úsporám

Pasivní domy jsou v posledních letech symbolem komfortu bydlení, energetické i finanční úspory a také šetrného chování k životnímu prostředí. Většina z nich má tvar ležatého kvádru, s delší stranou situovanou na jih, kde by mělo být nejvíce prosklených ploch. S orientací pak souvisí uspořádání všech místností v domě. Jedná se o tzv. tepelné zónování podle světových stran, kdy obytné místnosti směřují na jih a na severní straně jsou šatny, koupelny a toalety. Další prostory, jako například garáže a zimní zahrady, jsou od domu tepelně odděleny.

Energetickou bilanci pasivních domů neovlivňuje pouze členění interiéru, ale také klimatické vlivy, slunce, vítr, srážky, vlhkost a teploty vzduchu. Jižní směr sice nahrazuje v zimním období tepelné ztráty, jenže je třeba myslet také na léto, kdy dochází k přehřívání interiéru. „Vhodné jsou screenové rolety se zabudovaným ZIP systémem, protože řídí světelný i tepelný komfort v interiéru podle potřeby. Je to ideální řešení pro pasivní stavby,“ vysvětluje odborník na stínící systémy Jaroslav Žižlavský, a dodává: „Důležité je, že při instalaci nedochází k narušení pláště budovy. Inovativní ZIP systém s kovovou pružinou a jedinečným provedením vodících lišt udržuje látku dokonale napnutou i při silném větru. Roleta pohlcuje přicházející teplo a přitom zajistí cirkulaci vzduchu. Navíc nepropustí alergeny ani prach.“ 

Není dům jako dům

Pasivní domy spotřebují tepelnou energii na vytápění menší než 15 kWh/m2 za rok. K dosažení příjemného klimatu používají dobrou tepelnou izolaci, využívají solární energie a teplovzdušné vytápění s rekuperací tepla. Plocha oken a ostatních zasklených částí domu by neměla být větší než dvacet pět procent z celkové plochy obvodové konstrukce domu.

Nízkoenergetické domy nemají tak náročné podmínky. Spotřeba energie na vytápění je za rok od 40 do 50 kWh na metr čtvereční. Tyto domy mají dobře zateplené konstrukce, řízené větrání a mohou využívat obnovitelné zdroje energie.

Nulové domy kladou větší důraz na využívání energie z obnovitelných zdrojů, zejména sluneční. V letních měsících dodávají přebytek energie do sítě, a v zimních měsících z ní čerpají. Tím získají nulový energetický standard.

Plusové (aktivní) domy jsou takové stavby, které kompletně pokrývají spotřebu energie domu a přebytkovou (plusovou) energii odvádějí do rozvodné sítě.

 

Připravila: redakce

Foto: ISOTRA

Ochranu před horkem potřebují i pasivní domy Ochranu před horkem potřebují i pasivní domy Ochranu před horkem potřebují i pasivní domy
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty