Jak na domácí klid a pohodu? Poučte se u feng-shui

Jak na domácí klid a pohodu? Poučte se u feng-shui

Jaro je ideální příležitostí k zamyšlení, zda bychom nemohli některé věci řešit jinak. Slunce, čerstvý svěží vzduch představují energii, která nám pomůže srovnat si věci nejenom v hlavě, ale i kolem sebe.

Novým začátkům dáváme obvykle šanci se startem nového roku. Ale proč bychom nemohli začínat také na jaře, kdy se rodí nový život a s ním i nové šance. Kdo si neví rady, jak na to, může se zkusit řídit prastarým učením feng-shui,které říká, že staré věci brání volnému toku životadárné energie čchi. Pokud vyhodíme staré a nepotřebné, zbavíme byt či dům všelijakých vzpomínek a otevřeme prostor ke změnám, které nás posunou dál.

Pět elementů

Pro feng-shui je zásadních pět elementů: voda, země, dřevo, oheň a kov, mezi nimiž se snaží pomocí materiálů, tvarů, barev, vůní a zvuku nastolit harmonii.  Výsledkem by mělo být nerušené proudění energie čchi v prostoru.

Je dobré vědět, že všechno, ať už mluvíme o člověku, věci nebo rostlině, má energii, která se dělí na špatnou a dobrou, klidnější a živější či vodní, zemitou, dřevěnou, ohnivou a kovovou, neboli energii pěti elementů. Konkrétní energie jednotlivých předmětů je dána jejich velikostí, tvarem, pravidelností, barvou nebo materiálem. 

Feng-shui nám tak pomáhá, abychom se v konkrétním prostoru cítili dobře. Jde tedy hlavně o správné energetické proudění, které dokážeme zajistit sami. 

Harmonie začíná cestou k domu

Cítit dobře bychom se měli už při procházení zahradou k domu. Náladu nám rozhodně nezlepší zaplevelené záhonky, uschlé květiny, rozbité květináče, anebo absence světla. Naše podvědomí ovlivňuje i umístění vchodových dveří, které by se neměly nacházet proti stromu, který tak negativně ovlivňuje proudění energie čchi. Mimochodem, na ně navazuje i vnitřní řešení domu. Jde o to, že od vchodu bychom neměli vidět na ložnici, kuchyni či toaletu.

Uvnitř bytu

Nerušeně proudící energie potřebuje volnou cestu. Zbavte se proto již nepoužívaných a nepotřebných kousků oblečení, knih, časopisů apod. A nezapomeňte ani na věci, které vám připomínají nepříjemné situace nebo osoby, tedy fotografie bývalých lásek nebo přátel. Kromě fotek se zbavte i věcí, které vám dotyčné lidi připomínají.

Víte, že do feng-shui nepatří řezané ani sušené květiny? Až všechno uklidíte, projděte si interiér a zamyslete se nad tím, co vás při tom rušilo. Mohou to být například boty povalující se v předsíni, sako přehozené přes židli v obýváku, křeslo otočené zády ke dveřím. Každé takové zastavení brání proudění pozitivní energie, což může být důvod, proč se daném místě necítíme dobře.

Je dobré vědět

Feng-shui je velmi přizpůsobivé, protože počítá s tím, že se člověk vyvíjí, a proto nenabízí stálou, ale proměnnou atmosféru. Jak už jsme naznačili, není dobré prostor zahltit vzpomínkami na minulost, protože jinak se nepohneme do budoucnosti. Jde o to, že správně uspořádaný interiér nás může neustále inspirovat k novým věcem, ale zároveň nám poskytovat jistotu i oporu.

 

Příště o světle a feng-shui barvách …

 

Připravila: redakce

Foto: Depositphotos

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Komentáře

Také by Vás mohlo zajímat

Královnou podzimních květin je kráska jiřina

Královnou podzimních květin je kráska jiřina

Královské označení jiřina nezískala nadarmo. Na její počest se v podzimním období každoročně konají Jiřinkové slavnosti. A její exotická krása uchvátila nejednoho pěstitele a milovníka květin.

Čtěte dál
Před blížícím se podzimem se schovejte do zimní zahrady

Před blížícím se podzimem se schovejte do zimní zahrady

Jste majiteli rodinného domu? Pokud ano, určitě stojí za to se zamyslet nad možností zimní zahrady, která příjemně rozšíří obytný prostor...
S blížícím se podzimem sušte prádlo jinak

S blížícím se podzimem sušte prádlo jinak

Mít balkon, terasu nebo zahradu je výhra. Kromě řady jiných benefitů na nich totiž bez problémů usušíte prádlo. Tedy alespoň od jara...
Jak vytvořit pohodlnou ložnici podle Feng Shui?

Jak vytvořit pohodlnou ložnici podle Feng Shui?

Ložnice koncipovaná podle Feng Shui by měla podporovat tok a světlo harmonizující a pozitivní energie. Dobrá Feng Shui ložnice vás...
Dřeviny na zahradě potřebují podzimní sestřih

Dřeviny na zahradě potřebují podzimní sestřih

Máte zahradu? Pak byste se měli připravit na podzimní stříhání stromů, keřů a dalších dřevin, které tak budou mít dostatek síly na...
Designovky, které zahřejí nejenom u srdce …

Designovky, které zahřejí nejenom u srdce …

Podzim klepe na dveře, takže řada z nás začíná pomalu přemýšlet nad tím, čím se zahřeje nejenom v tomto období. Alternativ se nabízí...
V bylinkové zahrádce by neměl chybět řebříček

V bylinkové zahrádce by neměl chybět řebříček

Pokud hledáte rostlinu, která vám svými barevnými květy ozdobí zahradu od května až téměř do podzimu, určitě vyzkoušejte nenáročný...