zpět

Jak na domácí klid a pohodu? Poučte se u feng-shui

Jaro je ideální příležitostí k zamyšlení, zda bychom nemohli některé věci řešit jinak. Slunce, čerstvý svěží vzduch představují energii, která nám pomůže srovnat si věci nejenom v hlavě, ale i kolem sebe.

Novým začátkům dáváme obvykle šanci se startem nového roku. Ale proč bychom nemohli začínat také na jaře, kdy se rodí nový život a s ním i nové šance. Kdo si neví rady, jak na to, může se zkusit řídit prastarým učením feng-shui,které říká, že staré věci brání volnému toku životadárné energie čchi. Pokud vyhodíme staré a nepotřebné, zbavíme byt či dům všelijakých vzpomínek a otevřeme prostor ke změnám, které nás posunou dál.

Pět elementů

Pro feng-shui je zásadních pět elementů: voda, země, dřevo, oheň a kov, mezi nimiž se snaží pomocí materiálů, tvarů, barev, vůní a zvuku nastolit harmonii.  Výsledkem by mělo být nerušené proudění energie čchi v prostoru.

Je dobré vědět, že všechno, ať už mluvíme o člověku, věci nebo rostlině, má energii, která se dělí na špatnou a dobrou, klidnější a živější či vodní, zemitou, dřevěnou, ohnivou a kovovou, neboli energii pěti elementů. Konkrétní energie jednotlivých předmětů je dána jejich velikostí, tvarem, pravidelností, barvou nebo materiálem. 

Feng-shui nám tak pomáhá, abychom se v konkrétním prostoru cítili dobře. Jde tedy hlavně o správné energetické proudění, které dokážeme zajistit sami. 

Harmonie začíná cestou k domu

Cítit dobře bychom se měli už při procházení zahradou k domu. Náladu nám rozhodně nezlepší zaplevelené záhonky, uschlé květiny, rozbité květináče, anebo absence světla. Naše podvědomí ovlivňuje i umístění vchodových dveří, které by se neměly nacházet proti stromu, který tak negativně ovlivňuje proudění energie čchi. Mimochodem, na ně navazuje i vnitřní řešení domu. Jde o to, že od vchodu bychom neměli vidět na ložnici, kuchyni či toaletu.

Uvnitř bytu

Nerušeně proudící energie potřebuje volnou cestu. Zbavte se proto již nepoužívaných a nepotřebných kousků oblečení, knih, časopisů apod. A nezapomeňte ani na věci, které vám připomínají nepříjemné situace nebo osoby, tedy fotografie bývalých lásek nebo přátel. Kromě fotek se zbavte i věcí, které vám dotyčné lidi připomínají.

Víte, že do feng-shui nepatří řezané ani sušené květiny? Až všechno uklidíte, projděte si interiér a zamyslete se nad tím, co vás při tom rušilo. Mohou to být například boty povalující se v předsíni, sako přehozené přes židli v obýváku, křeslo otočené zády ke dveřím. Každé takové zastavení brání proudění pozitivní energie, což může být důvod, proč se daném místě necítíme dobře.

Je dobré vědět

Feng-shui je velmi přizpůsobivé, protože počítá s tím, že se člověk vyvíjí, a proto nenabízí stálou, ale proměnnou atmosféru. Jak už jsme naznačili, není dobré prostor zahltit vzpomínkami na minulost, protože jinak se nepohneme do budoucnosti. Jde o to, že správně uspořádaný interiér nás může neustále inspirovat k novým věcem, ale zároveň nám poskytovat jistotu i oporu.

 

Příště o světle a feng-shui barvách …

 

Připravila: redakce

Foto: Depositphotos

Jak na domácí klid a pohodu? Poučte se u feng-shui Jak na domácí klid a pohodu? Poučte se u feng-shui Jak na domácí klid a pohodu? Poučte se u feng-shui
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty