zpět

Něžná, romantická i extravagantní. Taková umí být růžová

Zapomeňte na nesmysly o sladké růžové, která je jenom pro holky. Ostatně, i v minulosti tomu bylo jinak. Kromě romantiky vám totiž růžová nabídne i spoustu energie, inspirace i optimismu.

V interiéru byste na tuhle barvu rozhodně neměli zapomínat. Je totiž pozitivní a zábavná. Růžová je vlastně jediná barva, která nevyvolává negativní asociace. Naopak navozuje pocity štěstí, romantiky, lásky a upřímnosti. Má blízko k ženskosti, něze, dalo by se říci, že je až koketní.

Odkud se vzala?

Není žádným tajemstvím, že růžová vzniká spojením červené a bílé. Proto není vášnivá, ale něžná, vytříbená a elegantní, se stopou sentimentu. V prostoru představuje zosobnění ženskosti, vyvolává dobrou náladu a celkově je spolutvůrkyní pozitivní atmosféry. 

Jako chameleon

Růžová vnáší do interiéru radost a nadšení. Daný prostor dokáže opticky zvětšit a především zútulnit. Pozor na to, že její použití není na první pohled tak snadné, jak vypadá. Důvodem je zejména skutečnost, že na růžovou působí světlo. Dle stupně intenzity jí ubírá na dynamičnosti, takže růžová lehce ustupuje do měkčích a sladších tónů. Příjemným partnerem růžové je dekorativní nábytek v barokním provedení nebo jeho repliky. Tradičně se růžová objevuje v dětském pokoji, zejména holčičím. Nebojte se ji použít také v koupelně, tedy zejména její chladnější tóny.

Hrátky s odstíny

Neexistuje jedna růžová, ale můžete vybírat z několika odstínů. Pro dokonalé barevné pozadí, které skvěle doplňuje náladu místnosti, aniž by jakkoli rušilo, je ideální růžová porcelánová, které si na stěnách pro její jemnost mnohdy ani nevšimnete. V ložnici, obývacím nebo holčičím pokoji uplatníte korálovou nebo barvu čajové růže. Ta navíc rozhodně patří do dámského budoáru. Má optické schopnosti, takže s ní vymalujte úzkou tmavou chodbu, která pak bude působit mnohem jasnějším a prostornějším dojmem. V ložnici a opět v dámském budoáru uplatníte i purpurový odstín, který zosobňuje moc, slavnostní atmosféru, vznešenost. Purpurová barva je extravagantní, tedy dokáže velmi zapůsobit. Vzbuzuje vzrušení a vášeň.

Co jste o růžové možná nevěděli?

Na začátku jsme naznačili, že růžová nebyla odjakživa jenom pro holky. Dříve totiž představovala barvu mužů. Typickým příkladem je Ježíš Kristus, který bývá téměř vždy vyobrazen v růžovém rouchu, a naopak Panna Marie v modrém. K „prohození“ barev došlo až v průběhu druhé světové války.

 

Připravila: redakce

Foto: Shutterstock

 

Něžná, romantická i extravagantní. Taková umí být růžová Něžná, romantická i extravagantní. Taková umí být růžová Něžná, romantická i extravagantní. Taková umí být růžová
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty