Slovo kokedama bychom mohli přeložit jako mechová koule. Koke totiž v japonštině znamená mech a dama je koule. Kokedama je živá organická „socha“ zavěšená ve vlastním kořenovém balu. S několika pomůckami ji zvládnete vyrobit i svépomocí.
Původ kokedam se odvíjí od bonsaí typu nearaj, které měly pevný bal a mohly tak být umístěny na podstavci a nikoli v klasické nádobě. Tyto obdivuhodné rostliny jsou typickým představitelem japonského umění wabi-sabi, které lze chápat jako oslavu nedokonalosti přírody a pomíjivosti přirozené krásy. Pro wabi-sabi je rovněž typická jednoduchost, vřelost, zemitost, nepravidelnost, přirozenost a také přijetí a stabilita. To všechno jsou principy, na kterých stojí kokedama.
Obvyklé rostliny
Pro tvorbu kokedam se používají orchideje, kapradiny, byliny, letničky, trvalky, trávy nebo dokonce citrusové stromky. Tradičně bývají kokedamy umístěné na misce, tácku a podobně, anebo mohou být zavěšeny v prostoru, ať již v interiéru nebo venku, například na terase. Nutno dodat, že právě v prostoru jim to sluší zejména ve společnosti dalších kokedam.
Výroba kokedamy
Základem pro výrobu kokedamy je dobře namíchaná zemina, která drží prohromadě. Používá se japonský černý jíl keto, který se dá v některých případech nahradit i rašelinou. Hodně ale záleží na typu rostliny. Součástí zeminy jsou také další příměsi, které v ní zadržují vodu a dodávají rostlinám živiny jako například akadama. Vhodná je pemza nebo perlit, které okysličují kořeny a odlehčují substrát.
Dále budete potřebovat …
… nůžky, rozprašovač s vodou, rukavice, mech, rašeliník.
Z namočeného rašeliníku nejprve vymačkejte vodu. Kořeny rostliny, ze které budete tvořit kokedamu, zbavte původního balu a omotejte rašeliníkem. Výsledkem by měl být tvar koule, a aby lépe držel pohromadě, klidně ho lehce omotejte provázkem. Smíchejte všechny složky substrátu, přidejte trochu vody a vytvořte kompaktní hmotu. Takto připravenou směsí obalujte rašeliníkovou kouli, jejíž velikost by měla být přiměřená vůči vlastní rostlině. Pak vezměte mech, který můžete jemně navlhčit, aby se vám s ním lépe pracovalo. Pevně ho přitiskněte ke kouli a vytvarujte do hladka. Nakonec převažte provázkem a máte hotovo.
Připravila: redakce
Foto: Shutterstock, Pixabay