Co lépe charakterizuje industriální minimalistický styl než betonový vzhled, který je oblíbenou, trendy povrchovou úpravou vyhledávanou nejenom architekty a interiérovými designery.
Na spoustu z nás může interiér, který je inspirován starými továrními halami, působit nedokončeně. V tom ale spočívá hlavní myšlenka a kouzlo betonové stěrky. Doba, kdy se stěrka objevovala pouze v technických místnostech a skladech, je dávno ta tam. Místo toho, abychom s její pomocí schovávali nedokonalosti a křivé konstrukce, ji aplikujeme na zdech v těch nejoblíbenějších a nejreprezentativnějších místnostech v domě, jako jsou obývací pokoje, kuchyně, ale také například předsíně.
Zvládnete to svépomocí
Dnešní moderní materiály jsou vyrobené tak, aby je zvládl aplikovat každý trochu šikovnější kutil. Vlastně stačí obsah jenom promíchat, není třeba ho ředit nebo dobarvovat. Výrazně barevnou složku je však lepší svěřit odborníkům, kteří si poradí až s pěti tisíci odstíny. I když tradičně je betonová stěrka šedá, dají se vybrat i jiné barvy a vyladit tak interiér dle potřeby.
Na proměnu opatrně
Betonová stěrka se řadí k poměrně výrazným prvkům v interiéru, proto je vždy lepší ji aplikovat pouze na jednu stěnu, například za sedací soupravu nebo za televizi, abyste ponechali místnosti její útulnost. Na takovou změnu vám postačí jeden kbelík o objemu deset litrů, což rozhodně nezatíží váš rozpočet, a přesto udělá spoustu parády. Interiér pak můžete doladit doplňky v betonovém dekoru.
Jedinečný vzhled
Při aplikaci není tak úplně nutné se držet klasických postupů, ale naopak dát výsledku něco ze sebe tak, aby byl jedinečný. Na některé kroky byste ale přesto neměli zapomenout. Jednak je to povrch, který musí být vždy suchý, zbavený prachu a dalších nečistot. A za druhé je vhodné před vlastní aplikací podklad pro sjednocení nasákavosti penetrovat. Pokud si nebudete dál vědět rady, můžete vyzkoušet některý z našich následujících tipů:
Líbí se vám efekt hrubého industriálního betonu? Dosáhnete ho tak, že s pomocí benátského hladítka aplikujete materiál na připravenou stěnu v silnější vrstvě, tu pak hladítkem vytahujte do hrubší struktury. Poté lehce stáhnete a uhladíte hrubou plochu opět hladítkem. Vznikne tak celistvá plocha s jemnými krátery.
Další možností je efekt taženého pohledového betonu, kdy se materiál nanáší na připravenou stěnu rovnoměrně a v tenké vrstvě. Poté se lehce stahuje v různých směrech do oblouků. Tak lze jednoduše docílit přirozené betonové struktury.
Sice o něco náročnější, zato velmi zajímavý je vzhled kvádrového reliéfního zdiva. Velikost kvádrů je možné si pro lepší představu načrtnout na stěnu. Po aplikaci tahy tužkou nebudou patrné. Rysky lze protáhnout až na zakrývací pásku, kterou jsme si plochu oblepili. Vzniknou tím body, které pak při finálním tvoření spár poslouží jako spojovací. K aplikaci se opět hodí benátské hladítko. Materiál je třeba nanášet rovnoměrně, v silnější vrstvě. Na vytváření spár si přizvěte pomocníka. Pomocí plochého šroubováku nebo slabé špachtle vytlačujte spáry do lehce zavadlé barvy. Využívejte vodováhu a body, které jste si dopředu vyznačili. Přebytečný materiál ze spáry po zaschnutí lze mechanicky odstranit pouze setřením ruky.
Připravila: redakce
Foto: Primalex