zpět

Jak se nespálit? Aneb na co všechno si dát pozor při budování sprchového koutu

Sprchování je zdravé, bezpečné a ekonomické. Tedy za předpokladu, že se vyhnete několika základním chybám, které vám mohou tuto očistnou a zároveň relaxační aktivitu pořádně znepříjemnit.

Jde hlavně o to, jak si takovou vertikální lázeň vybavíte. Při zařizování je třeba si nejdřív uvědomit, že sprchový kout nebudujete na pár let. Proto je lepší přemýšlet dopředu a vybavit ho i prvky, které vám pomohou například při nějakém zdravotním handicapu.

Na velikosti záleží

Velikost sprchového koutu se odvíjí od prostoru, kde by měl být instalovaný. Seženete rozměry od 75 x 75 cm. Jestliže vám spíš vyhovuje menší varianta, nezapomeňte k ní připočítat i skutečnost, že určitou plochu zabere sprchová baterie a prostor pro poličku s mýdlem. Pak vám totiž nemusí zbýt místo například na sedátko, které zlepšuje pohodlí i bezpečnost sprchování.

Konstrukce sprchového koutu

Majitelé moderní koupelny by měli sáhnout po takzvané bezrámové konstrukci, která se skládá pouze z bezpečnostních skel, pantů nebo profilů, jimiž se skla připevňují ke zdi. Prodávají se také půlrámové konstrukce bez vnitřních profilů. Nejčastěji se ovšem používají sprchové kouty rámové, tedy se skly zasazenými do obvodové konstrukce. Co byste si rozhodně měli pohlídat, je způsob otevírání dveří a umístění vstupu. Pokud potřebujete šetřit místem, vsaďte na posuvné dveře či zalamovací model s otevíráním dovnitř. V prostorné koupelně máte možnost využít pivotový způsob otevírání (obvykle směrem ven), anebo klasické otočné, kdy můžete dveře otevřít dovnitř, ale i směrem ven.

Pozornost věnujte baterii

Výběr sprchových baterií je poměrně široký. Od pákových, přes podomítkové až po nástěnné. Pokud se ale chcete vyhnout opaření či zbytečnému plýtvání vodou, sáhněte po termostatickém typu, na kterém se dá trvale nastavit teplota vody. Termostatickou baterii ocení nejenom rodiče malých dětí a senioři, ale i všichni ostatní, protože neopatrné spuštění horké vody se může přihodit v podstatě komukoli.

S vaničkou či bez?

Základ sprchového koutu tvoří vanička, která se vyrábí z akrylátu, litého mramoru, smaltu nebo keramiky. Široká nabídka různých tvarů umožní vybrat ji na míru danému prostoru. I v tomto ohledu se ale výrobci umí přizpůsobit a nabízejí vaničky také na zakázku. Sprchový kout lze rovněž vytvořit vyspárováním podlahy k odtoku, obložením a uzavřením sprchovými dveřmi.

Bezbariérové a designově nadčasové řešení představuje odtokový žlábek, který se montuje buď do podlahy, nebo do boční stěny.

 

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Koupelny Ptáček, Ravak

Jak se nespálit? Aneb na co všechno si dát pozor při budování sprchového koutu Jak se nespálit? Aneb na co všechno si dát pozor při budování sprchového koutu Jak se nespálit? Aneb na co všechno si dát pozor při budování sprchového koutu
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty