Nedostatek vody v přírodě už začíná být patrný. Že neprší v létě, v období prázdnin a dovolených, je nejspíš pro většinu z nás fajn. Jenže ono bohužel příliš neprší ani po zbytek roku. A jelikož předpovědi odborníků nejsou příliš příznivé, měli bychom se naučit s vodou správně hospodařit.
Věděli jste, že průměrná denní spotřeba vody představuje kolem sta litrů na osobu? Z tohoto množství lidé vypijí jen přibližně dva litry. Nejvíce vody tak spotřebujeme na osobní hygienu, splachování, praní prádla nebo umývání nádobí. Samozřejmě to neznamená, že bychom se měli přestat mýt nebo chodit ve špinavém oblečení, ale třeba právě v koupelně a na toaletě se najdou rezervy, které nám za rok ušetří spoustu litrů.
Nekape vám někde něco?
Kapajícího kohoutku bychom si nejspíš brzy všimli. Jenže leckdy voda protéká pod kohoutkem a to zaregistruje a řeší málokdo. Čím déle budeme kolem tohoto drobného problému chodit, tím více budeme nemile překvapeni při ročním zúčtování. Vadný kohoutek nebo těsnění může totiž způsobit ztrátu až několika desítek litrů vody denně. A pokud k němu připočítáme protékající toaletu, dostaneme se k doplatku několika tisíc, v horším případě i desítek tisíc korun. Přitom oprava splachování není nijak složitá, a to zejména u moderního vybavení, kde obvykle stačí vyměnit ventil.
Staré versus moderní
Řada vybavení v domácnosti zastarává. A to platí i v případě toalety. Jenže na ni se dostane vždy, až když se objeví problém. Nejenom rekonstrukce stávající či zařizování nové koupelny, ale právě i úspora financí je pádným důvodem k pořízení úsporné toalety. Řešením může být předstěnový instalační systém, takzvaný WC modul, který díky své speciální úpravě spotřebuje až o třetinu méně vody.
Chlapská většina?
Pokud v domácnosti převažují muži, stojí za úvahu pořídit pisoár. Na rozdíl od několikalitrového spláchnutí v běžné toaletě totiž spotřebuje na spláchnutí pouhý jeden litr. Další úsporu přinášejí i automatické splachovače.
Šetrnější i zdravější sprchování
Velkou spoustu vody ušetříme, pokud se vzdáme klasického koupání ve vaně a nahradíme ho sprchováním. Krátké sprchování při použití hlavice s nízkým průtokem odčerpá kolem třiceti litrů vody, při koupeli ovšem spotřebujeme sto až dvě stě litrů. A to už je pořádný rozdíl. Samozřejmě za předpokladu, že budeme sprchovat pouhých pár minut.
A co praní?
Ekonomické je praní s plným bubnem. Existují pračky, které reagují spotřebou vody na obsah prádla. To v případě, že se vám od určitého druhu nesejde dostatečné množství. Stojí i za zvážení, zda si například do dvoučlenné domácnosti nepořídit menší pračku.
Tabu „pod tekoucí vodou“
Řada lidí stále omývá nádobí pod tekoucí vodou. Jenže v myčce je spotřeba vody až pětinová. Stejně jako v případě pračky, i myčky se dají pořídit pro jednu sadu nádobí. Moderní přístroje jsou také energeticky úsporné, takže ani po stránce spotřeby elektrické energie rozpočet rozhodně nezatíží.
Připravila: redakce
Foto: Shutterstock