Asi jen málokdo v tomto ročním období neochutná zmrzlinu. Milovníci ledového osvěžení jdou ještě dál a připravují si ji sami. Není na tom nic složitého. Kromě kvalitních surovin budete ale potřebovat i správný zmrzlinovač.
Zmrzlina se sice dá připravit ručně, ale s vhodným přístrojem bude mít daleko lepší konzistenci. Zmrzlinovač se vám vyplatí zejména v případě, že na této ledové pochoutce skutečně ujíždíte. A party u vás na zahradě, zakončená pořádnou porcí domácí zmrzliny, nejspíš také sklidí velký ohlas.
Existují dva typy výrobníků:
Zmrzlinovač s mrazicí nádobou
Levnější verze tohoto typu výrobníku zmrzliny se pohybují kolem sedmi set korun. Celý proces probíhá tak, že nádobu, která ve stěnách obsahuje kapalné nebo gelové chladivo, dáte nejdřív namrazit do mrazáku, a to na dvanáct nebo dvacet čtyři hodin. Výrobu zmrzliny je proto třeba naplánovat dopředu. Chladicích misek si můžete pořídit víc, ale samozřejmě myslete na to, aby se vám vešly do mrazáku. Namraženou nádobu pak stačí vložit do přístroje, nalít směs a zapnout. Tento výrobník je vhodný zejména pro všechny, kteří si připravují domácí zmrzlinu jednou za čas a nejsou ochotni za něj utratit příliš velkou částku.
Výrobník zmrzliny s kompresorem
Tento typ zmrzlinovačů je ideální pro mlsouny, kteří nechtějí na zmrzlinu čekat, ale potřebují ji vyrobit rychle. Tím je dána základní výhoda - výrobník zmrzlinu díky kompresoru sám vychladí. Do hodiny tak můžete mít kvalitní zmrzlinu z domácích zdrojů. Za tuto vychytávku si pochopitelně připlatíte. Jednodušší výrobníky stojí přibližně kolem dvou tisíc korun. Za sofistikovanější typy, které vám zmrzlinu nejenom připraví, ale také udrží v požadovaném skupenství a umí ještě spoustu dalších věcí, jako je například malá spotřeba elektřiny, intuitivní ovládání či například doba výroby zmrzliny, si samozřejmě připlatíte ještě víc.
Na co si dát pozor?
Některé zmrzlinovače se ovládají manuálně. Jakmile je směs hotová, musíte přístroj ručně vypnout. Zvažte proto automatické ovládání, díky němuž nebudete muset bedlivě sledovat proces. Zmrzlinovač se prostě vypne sám. Podstatné je i snadné rozmontování odnímatelných částí, které by měly být vyrobené z nerezu, a možnost mytí v myčce.
Tip na závěr:
V kvalitním zmrzlinovači připravíte nejenom zmrzku, ale také sorbet či jogurt.
Připravila: redakce
Foto: Shutterstock