I když má koš na odpadky své místo v tom nejzapadlejším koutě místnosti nebo v příslušné kuchyňské skříňce, měl by nějak vypadat a mít parametry odpovídající obsahu i potřebám uživatelů.
Součástí domácnosti bývá minimálně jeden odpadkový koš. Umisťujeme ho obvykle do kuchyně, kde vzniká nejvíce odpadu. Jenže ve vícečlenné rodině a větší domácnosti je tento počet nedostačující. Kolik košů je tedy tak akorát?
Základna v kuchyni
Při vybírání velikosti odpadkového koše do kuchyně bychom měli vycházet z následujících parametrů: počet členů v domácnosti, třídění odpadu a jak často se vaří. Pro tříčlennou rodinu bude dostačující koš o velikosti třicet litrů. Nemá smysl si pořizovat ohromný koš, protože kuchyňský odpad, kam patří i slupky od zeleniny, ovoce, zbytky jídla, zkažené potraviny a další podobné věci, je třeba vynášet téměř denně. Kdo třídí, bude vybírat koš s alespoň dvěma nádobami, jednou na zmíněný bio odpad, druhou určenou pro směsný. Důležitý je materiál, ze kterého je koš vyrobený. Ten by měl být snadno udržovatelný. Nejčastěji se používá plast a nerez. Vyrábějí se i koše s antibakteriální povrchovou úpravou. A jelikož hygiena je v tomto případě na prvním místě, je třeba se zaměřit i na způsob otvírání. Praktické jsou takzvané pedálové, kdy stačí k otevření víka sešlápnout pedál, takže není třeba se dotýkat rukou. Absolutní jedničkou jsou v tomto ohledu bezdotykové varianty. Ty mohou fungovat na senzor. Tedy víko koše se otevře při přiblížení ruky. Výrobci šli ovšem ještě dál a vyvinuli odpadové nádoby fungující na hlasový povel. A zatímco běžné plastové koše stojí pár stovek, za tohoto domácího pomocníka vydáte i několik tisíc korun.
Nezapomeňte na dětský pokoj
Je zbytečné očekávat, že děti budou běhat s každým papírkem na vyhození do kuchyně. I v dětském pokoji by proto neměl chybět odpadkový koš. Prodávají se barevné plastové varianty, jež jsou na pokreslené papíry, ulámané tužky nebo jiný podobný odpad, který se nekazí, zcela dostačující. Děti se tak snáz naučí po sobě udržovat pořádek.
V koupelně
I když to tak na první pohled nemusí vypadat, dost odpadu vzniká také v koupelně. Ať už je řeč o vypotřebovaných obalech od mýdel, šamponů, různých krémů či vatových tampónků pro odličování. V domácnostech s malými dětmi to jsou různé intimní ubrousky nebo jednorázové plenky. I sem tak patří koš. Stejně jako v případě kuchyně, i zde by měl být hermeticky uzavíratelný a dobře udržovatelný.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Shutterstock