Šálek dobré kávy nám dnes připadá jako samozřejmost. Málokdo už ale tuší, kde se káva pěstuje a jak se zpracovává. Mimochodem, při správné péči se kávovníku bude dařit například i u vás doma.
Kávovník je stále zelený keř, který se pěstuje zejména v Jižní a Střední Americe a v Africe. Některé jeho odrůdy ale najdete i na Madagaskaru nebo v Asii. Kávovníků existuje téměř devadesát druhů. Jestliže patříte mezi milovníky kávy coby nápoje, bude vás zajímat především kávovník arabský a robusta.
Jak ho pěstovat?
Kávovník se dá vypěstovat z nepražených semen. Počítejte ovšem s tím, že než vám doroste do přijatelné velikosti, začne kvést a rodit, uběhnou minimálně tři roky. To za předpokladu, že se vám podaří ho udržet naživu. Podstatně jednodušší cesta se nabízí s mladými rostlinkami, které bývají k dostání ve specializovaných zahradnictvích nebo hobbymarketech. Kávovník má raději kyselejší zeminu, dobře snáší substrát pro pokojové rostliny. Vyžaduje světlo, ale nikoli přímé slunce. Na to je třeba pamatovat hlavně v letních měsících, stejně jako na pravidelné přihnojování jednou za týden vícesložkovým hnojivem. V bytě se mu bude dařit u jihovýchodního či jihozápadního okna.
Ve volné přírodě kávovník dorůstá do výšky až pěti metrů. Pokud ho nebudete zastřihávat doma, při vhodných podmínkách klidně dosáhne až dvou metrů. Jestliže máte vzrostlou rostlinku, nebojte se ji zkrátit klidně i o půlku.
Zálivka
Rostlina potřebuje dostatek vody, ale je třeba se vyhnout přelití, aby jí nezačaly uhnívat kořeny. Z toho důvodu je nutné při přesazování, které se provádí každý rok na jaře, zajistit kávovníku vhodnou drenáž. V zimě, s ohledem na snížení teploty, zálivku snižte. Pozor na průvan a suchý vzduch. V takových podmínkách kávovník začne rychle chřadnout a odchází. Ačkoli pokojovým květinám obecně svědčí letnění, u kávovníku se to nedoporučuje, protože rostlina nemá ráda přemísťování.
Květy kávovníku
Květy kávovníku krásně voní. Pokud neopadají, urodí se z nich plody, které se ve zralosti zbarvují do červena. Nejspíš jich nebude tolik, abyste je mohli zkusit opražit, umlít a uvařit z nich kávu. Rozhodně je ale můžete zasadit a vypěstovat z nich vlastní semenáčky.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Shutterstock