Možná to bude pro mnohé z vás překvapení, ale bary jsou součástí domácích interiér už od 19. století. Obvykle se staví v obývacích pokojích, kde vytvářejí předěl mezi společenským prostorem a kuchyňským koutem.
Proč vůbec bychom měli uvažovat o domácím baru? Je to celkem jednoduché, protože nabízí místo pro rychlou snídani, malé pohoštění či skleničku před jídlem. Na rozdíl od formálního posezení u jídelního stolu se atmosféra „na baru“ nese v uvolněném duchu a pomáhá tak snáz komunikovat napříč společností i s tím, kdo vaří.
Spousta možností
Barový pult může tvořit pracovní deska přesahující kuchyňskou skříňku. K ní pak stačí přidat židle a jednoduchý domácí bar je hotový. Další možností je naopak rozšíření pracovní plochy kuchyňské linky, díky kterému vznikne z druhé strany jídelní plocha. V tomto případě ale myslete na to, že budete potřebovat také prostor pro nohy. Proto by jídelní převis měl být široký alespoň dvacet centimetrů.
Čistě barová záležitost
Nadšenci do míchání drinků či degustování vín ocení prostor určený čistě k tomuto účelu. Bar se tak může objevit například v obývacím pokoji jako samostatný doplněk. Může stát před obývací stěnou, která tak nabízí úložné prostory pro láhve, sklo a další speciální pomůcky. Dřevěný či zděný barový pult vytvoří každý šikovný truhlář nebo zedník, který vám navíc do pultu integruje jakýkoli doplněk, o který si řeknete. Musíte ale počítat s tím, že se jedná o trvalé řešení. Takže až vás bar po pár letech přestane bavit, nebude tak snadné se ho zbavit …
K dostání jsou ale také samostatné barové skříně a pulty, které stačí pouze umístit kamkoli v interiéru a můžete pozvat hosty.
Barové židle
K posezení u baru potřebujete speciální vysoké židle. Barovky se dají pořídit buď s jednou nebo se stabilnějšími čtyřmi nohami. Pro bezpečné posezení vybírejte židli s opěrkou zad. Důležité je i polstrování a potahy, ideálně z bezúdržbové textilie, kůže či ekokůže.
Skříň na víno
Do prostoru baru se dá umístit vinotéka neboli klimatizovaná skříň na víno. Prodávají se malé vinotéky jednozónové a vícezónové. Zatímco první jsou určené pro jeden druh vína, druhá varianta nabízí prostor k uskladnění nejenom pro vína bílá i červená, ale také tichá a šumivá. Každá zóna má odpovídající teplotu, takže víno je tak vlastně připravené k okamžité konzumaci. A jak velká vinotéka je nejlepší? Záleží na tom, kolik vín doma běžně míváte. Každopádně platí, že vinotéka by měla být zaplněná minimálně z půlky. Nedostatek místa pro samostatný model snadno vyřešíte vestavěnou variantou, kterou lze umístit buď přímo do barového pultu, nebo do obývací stěny.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Shutterstock