Při stavbě domu, pokud nevyužijete možnosti typové stavby, se bez služeb architekta neobejdete. Odborníci ale zmiňují, že alespoň do určitého stádia by měl být laik schopný vytvořit si sám návrh interiéru. Je ale výhodné pouštět se do realizace něčeho takového na vlastní pěst? A pokud shledáte, že ne, na jakého odborníka byste se měli obrátit?
V duchu anglického přísloví Můj domov, můj hrad je prakticky na vás, jak to u vás doma bude vypadat a jak se zde budete cítit. Na slovo vzatý odborník ale může pomoci do reality přenést to, co vy si jen představujete a nevíte, jak byste to uchopili. V této souvislosti není přitom nutné hovořit pouze o architektovi, ale také o interiérovém designérovi. Jedním takovým je i Dominik Mariňák ze společnosti M-byt s.r.o. Jak vysvětluje, mezi prací architekta a interiérového designéra, je poměrně zásadní rozdíl.
Potřebujete pomoct se stavbou nebo s uspořádáním nábytku?
V první řadě je potřeba si ujasnit, zda potřebujete architekta nebo interiérového designéra. Architekt se věnuje spíše samotné stavbě. Tedy věcem jako je rozložení domu (kde budou jaké místnosti, pozice oken, dveří), materiály použité na stavbu, napojení domu na inženýrské sítě a podobně. Interiérový designér řeší vnitřní uspořádání místností jako je uspořádání nábytku, jeho barva a funkčnost, typy a barvy výmalby, dlažby a další. Pokud již tedy máte dům postavený a chcete jej vybavit, radí Dominik Mariňák využít spíše služeb interiérového designéra než architekta.
Jak zkombinovat potřeby s funkčností?
Úkolem interiérového designéra je zjistit potřeby zákazníka a zkombinovat je s funkčností interiéru, aby byly obě strany s projektem spokojené. „Měl bych zákazníkovi přednést projekt v takové formě, aby vše dobře pochopil, popřípadě bych s ním měl najít společnou cestu k dokonalosti interiéru. V neposlední řadě je mým úkolem řídit celý projekt od návrhu až po realizaci,“ vysvětluje Dominik Mariňák. Většina interiérových designérů vám dokáže udělat vizualizaci. Tím se dá předejít případným problémům s funkčností. „Z osobní zkušenosti vím, že při vizualizaci můžete přijít na většinu nepříjemných nedostatků, kterým se dá v budoucnu vyvarovat a ušetřit tak nemalé peníze,“ dodává.
Jak najít skutečného odborníka? Přeptejte se známých
Výběr architekta ani interiérového designéra byste rozhodně neměli uspěchat. „Osobně bych prohledal weby, kde se prezentuje dobrá architektura a u věcí, které mne osloví a zaujmou, bych hledal autory. Udělal bych si výběr a následně autory oslovil s rámcovým zadáním, zdali bude z jejich strany zájem, a sjednal bych si schůzku s každým z nich,“ radí Ing. Arch. Ondřej Teplý ze společnosti Mixage s.r.o.
Na co se při setkání zeptat? „Chtěl bych vidět, jak jeho tým pracuje, jak vypadá studie, jestli se mnou bude při projektování a realizaci,“ odpovídá Teplý a dodává: „Hledat architekta je jako vybírat partnera, se kterým budu pár měsíců, a mnohdy i let, komunikovat a sdílet s ním vize, které společně budeme realizovat. Je to opravdu partnerství a mělo by být založeno na vzájemné důvěře.“
Rozhodně také není od věci přeptat se známých. „Osobně bych volil asi podle referencí, nebo rad kamarádů, co již služby interiérového designéra využili,“ doporučuje Dominik Mariňák a Ing. Arch. Tomáš Med, Ph.D., ze společnosti Med Pavlík architekti s.r.o., se přidává: „Volil bych dle referencí. Ideálně od osob, které osobně znáte.“
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock