Jedním ze žhavých trendů současnosti je jednoduchost. Právě ta se stává i hlavním vlivem, jemuž podléhá design domova a jeho výzdoba. Jak tento styl ovlivňuje prostředí, v němž žijeme?
Pravidlo kázající, že místnost je třeba naplnit od podlahy až po strop, dávno ztrácí na síle. Začíná ustupovat strohému a vzdušnému způsobu zaplňování prostoru k bydlení v duchu hesla méně je více. Mnoho lidí si dokonce zvyká nechávat si v domě či bytě jednu zcela prázdnou místnost, kterou lze snadno přizpůsobit momentálnímu naladění nebo okolnostem a vytvořit z ní malířský ateliér, pracovnu nebo třeba pokoj pro hosty či domácí fitcentrum.
Předloha, která funguje
Vzor jednoduchosti nabývá na síle i v umění. Prohlédněte si moderní bydlení a díla, jimiž jsou zdobena a zkrášlována. Z velké části jim vévodí jednoduché, dvou až tříbarevné abstraktní obrazy, z nichž mnohé jsou zcela neurčité nebo nekomplikovaně zachycují různé výjevy z různých krajin. I sochy, které se objevují v dnešních bytech, mají tendence vykazovat hladké dlouhé linie a tvary, které nejsou invazivní ani neočekávané.
Nepořádek jako nepřítel
Jedním z hlavních dílčích trendů v modelu jednoduchosti je odstranění zbytečnosti, nepořádku. Minimalismus se promítá i do toho, čím své domovy plníme. Proti jednoduchosti je hromadění potravin, oblečení, bot. Vše je třeba uskladnit, koupit na to skříně, linky a poličky, což ubírá prostoru a zavání složitostí. Nenakupujte do zásoby, kupte jen to, co sníte, a až se tak stane, jděte na nákup znovu. Srovnejte si skříně a zbavte se oblečení, které už nenosíte. Dejte jej někomu, komu udělá radost – blízkým nebo na charitu. Totéž platí o botách. Vlastně o čemkoliv, co se vám v bytě jen zbytečně hromadí. Zkrátka si ukliďte. Uvidíte, že se vám udělá dobře i uvnitř.
Menší je lepší
V posledních letech si makléři povšimli neobvyklé tendence – menší nemovitosti jsou u kupujících mnohem populárnější než standardní domy se dvěma až třemi ložnicemi. Jednou z hnacích sil kupní síly směrem k „malému“ je opět jednoduchost. Například mladé manželské páry nyní oceňují bungalovy s malými ložnicemi, malé domky umožňující kreativní design interiéru s garážovými prostorami, jež je možno přeměnit v místo na spaní. Malé domky také vyžadují mnohem méně práce a financí, jsou méně náročné na množství elektřiny, tepla, vody, přestavby a údržby. Život v nich je zkrátka jednodušší.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock