Útulný domov by měl být především čistý. Jenže špína často čeká tam, kde byste ji vůbec nečekali. Jediným řešením je dostat ji pryč. Poradíme, kde ji hledat, i jak se jí zbavit.
Myslíte si, že máte doma čisto? Pravděpodobně předpokládáte, že nějaké bakterie určitě číhají v houbičce na nádobí (o čemž se hojně píše) nebo na záchodovém prkénku. Možná by vás ale nenapadlo, že byste si v této souvislosti měli dávat pozor i na televizní ovladače, kuchyňský dřez nebo na kliky a madla. Která místa ve vašem bytě jsou semeništěm těch nejhorších nečistot?
1. Dálkové ovladače
Jen si to představte. Televizní ovladače jsou zkrátka v kurzu. Každý člen rodiny je má v ruce několikrát denně. Občas si na něj omylem sednete, nebo si jej „vypůjčí“ váš pes, protože mu připadá mimořádně zábavné, jak se zlobíte a honíte se s ním. Povrch dálkového ovladače během dne přijde do kontaktu s tolika různými povrchy, že je perfektním hostitelem pro bakterie různých druhů. Proto byste ho měli pravidelně čistit. Jak na to? Vyjměte baterie, poté jej vyčistěte jemným hadříkem nepouštějícím vlákna, který namočíte ve francovce nebo v jiném alkoholu podobného typu. Vatou namotanou na špejli, nebo jiným podobným „nástrojem“, poté zbavte ovladač usazenin usídlených mezi jednotlivými tlačítky. Nakonec jej vysušte suchým hadříkem a baterie vraťte na své místo.
2. Kliky a madla
Pokud přijde dálkové ovládání během dne do kontaktu s nesčetným množstvím povrchů, uvažte, jak na tom asi musí být kliky a madla, na která saháte dennodenně několikrát! A nejen vy, ale celá rodina, přátelé, návštěvy, nebo třeba kočka či pes, kteří se chtějí dostat tam a tam… Podle některých studií jsou bakterie hromadící se na klikách a madlech častou příčinou běžných nachlazení. Proto byste je měli čistit alespoň jednou týdně. Smíchejte půl šálku octa s polévkovou lžicí soli. Roztokem potřete kliky a madla, nechte chvíli odstát a poté setřete čistou vodou.
3. Prkénka
Je to šok podobně jako s houbičkou na nádobí. Věc, kterou denně užíváte a věříte, že je čistá a bezpečná. Manipulujete v její blízkosti přeci s jídlem! Opak je ale pravdou. Přes milion onemocnění bakterií Salmonelly mají v USA na svědomí znečištěná dřevěná a plastová prkénka. Jak je čistit? V případě těch dřevěných je důležité, aby čištění zabránilo růstu bakterií v malých drážkách. Po každém použití byste je měli omýt „jarem“ a vodou, nechat vyschnout a poté otřít hadříkem namočeným v octě. Dřevěné prkénko rozhodně nevkládejte do myčky na nádobí, pokud nechcete, aby došlo k jeho praskání a deformaci. Plastové prkénko zbavte bakterií nanesením roztoku ze 4 polévkových lžic jedlé sody, jedlé lžíce prostředku na mytí nádobí a 2 lžic peroxidu vodíku. Nechte přes noc ustát, poté umyjte vodou a „jarem“ a nechte uschnout.
4. Dřez
Dřez byste měli pořádně očistit alespoň jednou měsíčně, jinak zvyšujete riziko výskytu nebezpečné bakterie E.Coli. Jak na to? Prázdný dřez omyjte jemným mycím prostředkem, měkkým hadříkem a teplou vodou. Smíchejte lžičku jedlé sody a čtvrtinu šálku citronové šťávy. Směs naneste na povrch dřezu a nechte působit přes noc. Ráno v konvici ohřejte vodu a potom s ní celý dřez opláchněte. Následně jej usušte čistým hadříkem.
5. Kávovar
Jedna analýza usvědčila vzorky odebrané z kávovarů jako ohnisko stafylokoků, streptokoků, bacilů cereus a E.Coli. A dokonce ani tekutina, která z kávovaru odkapává po propláchnutí, není zcela nevinná. Vědci nedávno zjistili, že hostí 35-67 různých bakterií. Co tedy s tím? Každý kávovar se čistí jinak, což bývá podrobně popsáno v návodu a mělo by se to provádět minimálně jednou měsíčně. Nezanedbávejte tuto výrobcem doporučovanou pravidelnou údržbu. A když vyléváte odkapanou tekutinu nebo vysypáváte zbytky spotřebované kávy, důkladně vždy vše propláchněte a vyčistěte do sucha.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock