zpět

Svatý Valentýn se blíží. Oslavte tento den se stylem...

Plánujete pořídit svým blízkým dárek ke svatému Valentýnu? Vybírejte ho v tradiční červené barvě, která symbolizuje lásku, energii a vášeň. Líbí se vám červená jako taková? Nebojte se využít její výrazný akcent k oživení interiéru.

I když mnozí svatého Valentýna považují za importovaný americký svátek, jeho původ se dá vysledovat u nás na Starém kontinentu. Předcházel mu totiž svátek Lupercalia, který se slavil už ve starověkém Římě. Jeho podstatou byly takzvané urny lásky, do kterých se vhazovaly lístky se jmény svobodných dívek. Z nich si pak mladí muži tahali jméno vyvolené, o kterou museli celý rok pečovat.

Jak to bylo s Valentýnem

Svátek zamilovaných dostal jméno po knězi Valentýnovi, což je sice historicky doložená postava, ale zas tak moc se toho o ní neví. Vlastně především to, že žil v době vlády císaře Claudia II. (268 – 273 n. l.). Údajně byl sice popraven už v roce 269, ale historikům se nepodařilo objevit konkrétní důkaz, takže kdy umřel, se vlastně pořádně neví. Život tohoto ctihodného mnicha je spojen s řadou legend. V jedné z nich se dokonce uvádí, že vlastně ani žádný konkrétní Valentýn neexistoval a jeho postava vznikla z životů několika jiných kněží, kteří zemřeli za svou víru. Daleko zábavnější jsou ovšem dvě následující pověsti.

První, křesťanská, vypráví, že císař Claudius II. často jezdil do různých bitev. Jeho nadšení pro boj ovšem bylo proti mysli římským mužům. Podle Claudia nechtěli hlavně opouštět manželky a milenky. Proto zakázal v celém Římě zásnuby i svatby. Kněz Valentýn ale tohoto nařízení nedbal a dál tajně oddával zamilované páry. Právě 14. února roku 269 padl trest a Valentýn byl popraven. Údajně ale ještě stihl napsat jedné ženě milostný dopis a podepsal se – s láskou Tvůj Valentýn. Vlastně to bylo takové první valentýnské přání.

A pokud jde o tu druhou, pohanskou, v ní se říká, že Valentýn byl velmi moudrý a ctnostný člověk. Císař Claudius ho sice obdivoval jako rozumného a inteligentního člověka, ale vadila mu Valentýnova křesťanská víra. Proto požádal městského prefekta Astoria, aby na milého mnicha dohlížel. Valentýn se ale zamiloval do prefektovy krásné dcery, která byla slepá. Modlil se za její uzdravení, což se stalo. Celá věc se pochopitelně brzy roznesla. Jenže pohané odmítli věřit na zázraky, Valentýna odvlekli za město a tam ho popravili.

Anglosaský původ

Nebohý Valentýn byl označen za Anglosasa díky anglickému básníku Geoffrey Chaucerovi. Ten napsal na počest zasnoubení anglického krále Richarda II a Anny České báseň Ptačí sněm, ve které udělal z Valentýna patrona zamilovaných. A když se tohle dílo ocitlo v osnovách literatury anglosaských zemí, nikoho ani nenapadlo pochybovat nad skutečným původem nešťasného Valentýna.

Posíláte či dáváte Valentýnky?

První opravdové valentýnské přání údajně poslal své ženě francouzský vévoda Karel Orleánský. Ne že by tím odstartoval přáníčkový boom, na ten si valentýnky musely počkat až do začátku 20. století. A nutno dodat, že neměl s láskou nic společného. Šlo totiž o peníze, které se nedostávaly obchodníkovi s vánočními pohlednicemi Walteru Scottovi. Krachující americký businessman vsadil na zastaralou tradici posílání valentýnek a tento krok se ukázal jako šťastný. Během několika let se Walter Scott stal jedním z nejbohatších mužů Ameriky.

Valentýnské zvyky

Víte, že na Valentýna byste neměli obdarovat jenom partnera či partnerku, ale také rodiče, sourozence nebo kamarádky? Valentýnský dárek se nedává přímo, ale tajně. Stačí ho ukrýt do kapsy bundy, tašky, pod polštář apod. Na svatého Valentýna se snídá toust s máslem, sypaný skořicovým cukrem.

Červená – barva lásky a vášně

Valentýn v červené se vztahuje k faktu, že jde o barvu lidské sexuality. Svádivou, sebejistou, provokující, životadárnou, vyzařující energii a vitalitu. Jenže pozor, nic se nemá přehánět. V případě, že červené použijete moc, můžete vyvolat spíš agresivitu, popudlivost, rozčilení a nervozitu. Tak nějak funguje červená i v interiéru. Proto je třeba s ní zacházet opatrně a svěřit jí úlohu pomyslné třešničky na dortu, která celku dodá tu správnou šťávu.

Kdy je málo tak akorát

V našich zeměpisných šířkách zastává červená roli doplňkové barvy. Přesněji řečeno, nejspíš s ní nevymalujete celý pokoj, nepořídíte si červený koberec ode zdi ke zdi, závěsy, kompletní nábytek apod. Velmi hezky ale bude působit v podobě tapety nebo výmalby na jedné stěně, případně pouze její části. Drobným červeným akcentem, obrazem, stolkem, policí, dodáte lehce nudnému pokoji zařízenému v přírodních barvách svěží atmosféru. 

Kam s ní

Myslete na to, že červená mění přiměřeně ke svému odstínu pokojovou teplotu. Hodí se do kuchyně, případně do jídelny, protože podporuje chuť k jídlu. Opatrně byste s ní měli zacházet v ložnici. Její použití na velkých plochách vám totiž může připravit nejednu bezesnou noc. V obývacím pokoji, kde chcete relaxovat, volte spíš tlumenější tóny. Červená se hodí i do dětských pokojů, ale pozor, nikoli pro hyperaktivní jedince, které ještě podporuje v jejich značné činorodosti, což může být pro takové děti velmi únavné.

Kombinace barev

Naprosto dokonalým spojením je kombinace zelené s červenou, jak ji známe z tradičního vánočního pojetí. V interiéru působí svěžím, vitálním dojmem. Elegantní atmosféru získáte spojením červené s fialovou, nebo modrou. Oblíbená je i červená s neutrální bílou, vedle které působí klidným, až důstojným dojmem.

 

Text: Emma Hildová

Foto: IKEA, Bonami

Svatý Valentýn se blíží. Oslavte tento den se stylem... Svatý Valentýn se blíží. Oslavte tento den se stylem...
Prohlédnout galerii (2)

Podobné projekty