Stěhování se dává volnost. Možnost začít znovu, společně nebo sám za sebe. Budovat domov podle vlastních představ. Najít místo, které by jim odpovídalo a přirostlo již od počátku k srdci, ale není vůbec snadné. Jak vybrat dům snů?
První dojem rozhoduje o mnohém, ne vždy se na něj však vyplácí spoléhat. Příkladem se mohou stát nejen mezilidské vztahy, ale také třeba oblast, v níž byste chtěli ideálně strávit zbytek života a vybudovat v ní nový domov a rodinné zázemí. Vybrat takové místo není jednoduché, existují však určitá pravidla, která vám tento nelehký proces mohou nejen usnadnit, ale také zpříjemnit.
Jak vybrat dům snů?
1. Nastavte si reálné cíle
Zklamání z původního výběru a nevyhovující nový domov bývají výsledkem nadměrných očekávání. Všichni bychom si přáli nadzemní bazén, ohromnou zahradu, velká okna a luxusní podlahy. Existují ale některé faktory, které nám brání v dosažení těchto tužeb – ať už je to vysoká cena nebo špatná dostupnost či pochybná kvalita a dlouhověkost. Lepší je proto být realističtější a dívat se mimo jiné i na praktickou stránku věci, než příliš ambiciózní a navymýšlet si kupu vymožeností, které nakonec ani nebude možné zajistit.
2. Nebojte se oslovit realitního agenta
Někteří lidé služby realitního agenta obcházejí a nový domov hledají sami. Takový přístup často končí neúspěchem – vlivem nedostatku zkušeností, kontaktů a podobně. Realitní agent vám v mnohém pomůže a odlehčí, spoustu věcí zařídí a zjistí za vás. Má zkušenosti, napojení na širokou síť prodejců a při hledání dokonalé nemovitosti vám může ušetřit nejen čas, ale i peníze. Pokud ovšem natrefíte na skutečného profesionála. Nebojte se zeptat známých nebo zapátrat na internetu a pročíst doporučení.
3. Využijte „dny otevřených dveří“
Rozhodně byste neměli kupovat „zajíce v pytli“. Je sice pěkné si dům prohlédnout na fotkách, ty ale mohou být zkreslující, a někdy dokonce velmi moc. Určitě si zajeďte objekt, nad jehož koupí uvažujete, prohlédnout a ideálně projít, prošmejdit okolí, pobýt zde nějaký čas, abyste vyzkoušeli, jak se zde budete cítit, jak k vám bude toto prostředí ladit, zda se zde vlastně vůbec cítíte dobře, jací jsou sousedé, zda zde máte dostatek soukromí nebo zda si naopak nepřipadáte opuštěně. Celkové dojmy vám mohou v rozhodování významně pomoci.
4. K finální kontrole přizvěte dalšího odborníka
Vybrali jste, jste spokojení a těšíte se, až podepíšete smlouvu a nastěhujete se? Neusínejte na vavřínech. Před konečným rozhodnutím byste se měli poradit s dalším odborníkem. Ideální je, pokud máte nějakého známého, který funguje jako dohled staveb nebo stavbyvedoucí nebo nějaký inženýr, který má se stavbami zkušenosti. Pokud nemáte to štěstí a žádný takový odborník se v okruhu vašich známých neobjevuje, investujte do sjednání spolupráce s odborným konzultantem a poptejte se známých či po společnostech, které takové služby nabízejí. Dotyčný by s vámi měl dům projít a zhodnotit, jak na tom celkově je, zda je v dobrém stavu, zda a jaké úpravy budou případě potřeba, s jakými dalšími investicemi byste měli počítat a podobně.
Možná se to všechno může zdát děsivé, nestrachujte se ale zbytečně dopředu. S dostatkem financí a těmi správnými lidmi kolem sebe by vše mělo jít jako po másle.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock