Chcete zlepšit kondici, nabrat svalovou hmotu nebo zatraktivnit křivky vašeho těla? Jenže se nemůžete donutit vyrazit kvůli tomu ven, do ulic, do fitka či do posilovny? Nezoufejte, pohybu se nemusíte vzdávat ani tak. Stačí si cvičební zónu vytvořit přímo v pohodlí domova.
Lenost, nedostatek času, nevyhovující pracovní doba. Takové a jiné mohou být důvody, proč zkrátka nezvládáte pravidelně navštěvovat fitcentrum nebo posilovnu. Pokud se tento problém týká i vás, není nic jednoduššího, než si uzpůsobit domácnost k obrazu svému a zkonstruovat pěkný malý tréninkový koutek doma. Máme pro nás několik praktických tipů, jak to provést.
1. Najděte prostor
V konečném důsledku nezáleží na vybavení, ale na energii, kterou budete při cvičení ve vašem „koutku“ pociťovat. Nepotřebujete ani žádné speciální místo ani pomůcky. Stačí, když si pro sebe vyhradíte kousek prostoru, kam budete moci uskladnit potřeby, které váš trénink vyžaduje. Improvizujte, dejte volný průchod fantazii a kreativitě a hledejte místo, kde se budete především dobře cítit. Co k tomu potřebujete? Světlo a čerstvý vzduch. Ideální tedy bude blízkost okna, které budete moci otevřít. A dál je to jen na vás!
2. Zakládejte si na „čerstvosti“
Světlo, čerstvý vzduch a… Co dalšího je potřeba k navození „čerstvosti“? Nebojte se zkrášlit váš koutek nějakým kouskem zeleně. Mějte vždy po ruce džbánek s vodou, protože je důležité zůstávat při tréninku (a nejen při něm) hydratovaný. Investujte do čističky vzduchu, která navodí dojem čerstvého horského vzduchu a umožní vám volně dýchat i v případě, že nemůžete z jakéhokoliv důvodu otevřít okno.
3. Myslete na hudbu
Hudba dokáže motivovat. Zejména při dynamické činnosti. Ideální by tedy bylo, kdyby se ve vašem tréninkovém koutku nacházela elektrická zásuvka, do níž byste mohli připojit hudební zařízení nebo nabíječku, z níž by se napájelo. Nemusí to být zrovna hifi věž, postačí párek reproduktorů připojených k chytrému telefonu nebo tabletu. Či se obejdete bez nich? Potom potěší i jen telefon nebo tablet. Mějte je vždy po ruce, abyste mohli navolit playlist podle vlastních představ, preferencí i aktuální nálady.
4. Pořiďte si drobné doplňky
Budete při tréninku sledovat televizi, číst si knihu nebo cvičit podle online trenéra? Jistě oceníte malý stolek, kam budete moci položit zařízení, které se chystáte sledovat. Popřípadě stojan, kam lze umístit knihu a pohodlně číst třeba při chůzi či běhu na páse, stepperu nebo jízdě na cyklistickém nebo eliptickém trenažeru. Pro komfort a pohodlí nepotřebujete mnoho, stačí se zamyslet.
5. Část prostoru vyhraďte pro pomůcky
Boty, oblečení, podložka, činky, gumičky a další. Nepotřebujete toho mnoho, ale něco přeci jen. To „něco“ by ve vašem koutku mělo mít pevné místo. Budete mít vše po ruce a nebudete se muset zdržovat hledáním nebo přecházením sem a tam. Zamyslete se nad pořízením malého organizéru, poliček, krabic nebo věšáku, kam můžete na usušení pověsit třeba i propocené oblečení.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock