Nenechte si zkazit kuchyň nebo chodbu ošklivými krabicemi nebo pytli, vyrobte si pěkné krabice, kam dávejte papír, sklo a plast nebo si pořiďte speciální koše na tříděný odpad.
Doba a naléhavost situace pokročila, a tak dnes už většina z nás chce životnímu prostředí ušetřit správnou recyklací, jak jen to půjde. Současné edukační možnosti jsou velmi široké, a tak není těžké přijít k odpovídajícím informacím, jak, co a kam třídit. Problém bývá spíše v nadměrném množství různých zpráv, z nichž může být obtížné vybrat ty, které skutečně za něco stojí. Spoustu ale dokážete vyřešit obyčejným selským rozumem: především je třeba začít od sebe, doma a zamést si pořádně nejprve před vlastním prahem. Jak na to?
Estetické třídění
V případě recyklace můžete spojit příjemné s užitečným a vyhrát si s pomůckami, které vám třídění nejen usnadní, ale také zpříjemní a způsobí, že se na něj budete těšit (ano, skutečně – neděláme si legraci). Kdo říká, že odpad musíte házet do nevzhledných pytlů nebo starých krabic, které jste doma našli a nevíte, k čemu byste je jinak využili? Vyhazovat je samozřejmě nemusíte – můžete podpořit sílící myšlenku cirkulární ekonomiky a poslat je znovu do oběhu, respektive je ke třídění skutečně použít, nejprve je ale můžete upravit k obrazu svému: potáhnout barevnou lepenkou, polepit samolepkami nebo papírem a pomalovat je: zkrátka je zkrášlit tak, aby zapadaly do vašeho domova nejen jako nádoby na odpadky, ale jako kousek, který vypadá i esteticky. Pokud na něco takového nemáte chuť, energii ani čas, podívejte se po nějakých hezkých koších určených přímo na třídění odpadu, které bývají barevně a třeba i velikostně odlišené a sestavené tak, aby je bylo možné pěkně zakomponovat do té či oné kuchyně.
Malý milý kompostér
Stále častěji se objevují speciální kontejnery sloužící k vyhození bioodpadu. Kdo říká, že zbytky potravin a další, které se řadí do této „kolonky“, musíte skladovat na dvorku nebo na balkoně v ohromných kýblech zacákaných od různých tekutin? I kompostovat se dá pěkně: prohledejte internet a zjistíte, že k mání je dnes celá řada moderních kompostérů různých velikostí a z různých materiálů. Můžete mít retro plechový, moderní plastový – fantazii a vkusu se meze nekladou. Řada nádob sloužících ke skladování bioodpadu před jeho vyhozením je navíc vybavena uhlíkovým filtrem, který je odvětrává a způsobuje, že je můžete umístit třeba klidně na kuchyňskou linku a nemusíte se bát, že budete čichat nevábnou vůni vycházející z hnijících potravin (samozřejmě musíte kompostér pravidelně vynášet, protože ani uhlíkový filtr není všemocný).
Víte, co kam patří?
A když už si doma vytvoříme ideální podmínky pro třídění, je také dobré si připomenout, co vlastně kam máme vyhazovat. U některých předmětů to totiž není tak jednoznačné – jako třeba u ruličky od toaletního papíru, kterou by instinkt kázal vyhodit do papíru, ve skutečnosti ale patří do směsného odpadu. A takových zajímavostí existuje celá řada. Do modrého „papírového“ kontejneru byste třeba neměli házet ani vlhčené ubrousky, papírové kapesníky a utěrky, papír znečištěný potravinami, pergamen, obvazy, vložky nebo pleny, pečící nebo samolepící papír či papír uhlový nebo dehtový. Do žlutého „plastového“ kontejneru zase nepatří PVC ani výrobky z linolea, kabely, guma ani molitan a ani plastové obaly znečištěné chemickými látkami. Co byste neměli házet do koše sloužícího k vynesení do komunálního odpadu? Kovy, sklo, plasty ani papír – to je poměrně jasné. Méně jasné může být vhazování také zapovězeného bioodpadu jako je tráva, listí, ovoce a zelenina a další zbytky potravin. Patří sem naopak alobal a celofán, časopisy tištěné na křídovém papíru, fotografie, guma, houbičky a žínky, juta, obyčejné i bublinkové obálky, vata nebo varné sklo. PET lahve byste do žlutého kontejneru měli vhazovat i s víčky.
Kateřina Hájková
fotografie: Shuttestock