Studie z roku 2010 zjistila, že zaměstnanci, kteří mají kontrolu nad rozvržením svého pracovního prostoru, jsou šťastnější, zdravější a až o 32 procent produktivnější. Stejná studie také prokázala, že pracovníci, kteří mají kreativní kontrolu nad svým kancelářským prostředím, ať už kontrolu nad designem samotné kanceláře nebo skromné úpravy svých stolů, pravděpodobně vyprodukují lepší a efektivnější práci.
Co to všechno znamená pro váš vlastní pracovní prostor? Ať už trávíte dny prací v kreativním či tradičnějším prostředí, může estetika vaší kanceláře přímo ovlivnit vaši náladu i motivaci. Pro ty, kteří nedávno přešli na scénář práce z domova, je důležité vytvořit funkční prostředí domácí kanceláře, které podporuje produktivitu i kreativitu. Tomu nejvíce napomůže, když se obklopíte inspirativními věcmi, které máte rádi – v konečném důsledku vás dovedou k dodržování pravidla 50-10, které odborníci doporučují pro podporu výkonnosti.
Výhody pravidla 50-10
Když budete obklopeni věcmi, které máte rádi, budou vás tyto inspirovat k častějším přestávkám. Může se jednat o oblíbené dekorativní předměty, fotografie, knihy a další. Častější přestávky podle vědců podporují produktivitu a nejlépe podle pravidla 50-10. To spočívá v tom, že 50 minut pracujete a 10 minut věnujete přestávce. Pokud budete obklopeni inspirativními předměty, dovolíte si porozhlédnout se, pokochat se, zavzpomínat si, což osvěží mozek a podpoří jeho funkčnost.
Jak vytvořit pracovní prostředí, které vás bude inspirovat?
1. Zamyslete se
Jak byste se chtěli tam, kde budete pracovat, cítit? Dáváte přednost uklidňujícímu prostředí, které podporuje koncentraci, nebo kanceláři, která naopak probouzí kreativitu a produktivitu? Ať už se rozhodnete tak či tak, vězte, že na vaší výkonnosti se odrazí už jen onen fakt, že nad něčím takovým přemýšlíte: podle statistik jsou jedinci, kteří myslí na to, jak si pracovní prostředí uzpůsobit k obrazu svému až o 17 procent produktivnější než ti, kterým je to v podstatě jedno. Pro uklidňující prostředí upřednostněte měkké, jemné pastelové barvy, pro energetickou tvořivost zvolte extravagantní výzdobu abstraktních obrazů. Pokud vám schází inspirace, nebojte se poradit s profesionálem.
2. Vyberte vhodné barvy
Které barvy a vzory chcete začlenit do svého kancelářského prostoru? Toto rozhodnutí by mělo být první věcí, která bude po úvodním zamyšlení následovat. Inspirujte se psychologií barev – žlutá barva podporuje kreativitu a optimismus, modrá stimuluje mozkovou aktivitu, bílá evokuje čistotu, zelená uklidňuje a zlepšuje náladu. Obecně jasnější a sytější barvy přidávají energičnost, zatímco tlumené odstíny uklidňují a zjemňují.
3. Obklopte se věcmi, které máte rádi
Každý si potřebuje někdy odpočinout a během práce je dobré to činit způsobem, který umožní dočerpat energii a nabrat inspiraci. Obklopte se předměty, které máte rádi a které ve vás vzbuzují optimismus. Vyhraďte si na ně třeba poličku, nebo si na zeď pověste oblíbené obrazy či květiny v závěsných květináčích. Vyzdobit si můžete i stůl – rodinnými fotografiemi, vázou z čerstvými květinami nebo originálním hrníčkem na propisky. Pro inspiraci můžete na poličku vyskládat pár oblíbených knižních titulů. Obklopte se tím, co máte rádi, abyste, když odhlédnete od práce, spatřili něco přívětivého, co vás zahřeje u srdce.
4. Zajistěte si dostatek světla
Přirozené světlo dokáže ve stimulaci mysli hotové zázraky. Místnosti s okny orientovanými na východ či západ budou ráno a večer zaplaveny přímým slunečním svitem, okna umístěná na sever nebo jih jsou v tomto směru poněkud temnější a vyžadují zapojit více osvětlení umělého. Přirozené denní světlo podle studií významně ovlivňuje celkovou vnitřní pohodu, snažte se jej proto do své kanceláře nebo pracovní místnosti přivést co nejvíce – vytahujte žaluzie, roztahujte těžké závěsy, nebo se jich raději zbavte úplně. Také hodně větrejte, abyste okysličili mozek a zajistili si svěží myšlenky a dobrou náladu.
Kateřina Hájková
fotografie: Shuttesrtock