Děti a úklid si obvykle příliš nerozumějí. To ale není důvod, proč byste se jim neměli pokoušet vštěpovat um dobré a účelné organizace již v útlém věku – ba naopak. Správné návyky s trochou snahy vydrží celý život. O co by vám mělo jít především?
Bez ohledu na věk vašeho dítěte je faktem, že dobře uspořádaný pokojík poskytuje spoustu jasně definovaných úložných prostor po celé místnosti. Bez zjevného a očividného způsobu, jak své věci uložit, je většina dětí bezmyšlenkovitě pohodí na zemi, nebo je jednoduše zastrčí někam, kde nejsou vidět. Dítě tak ale samo na sebe vytváří past – když nemůže oblíbenou hračku najít, smutní a vzteká se. Pomůžete-li mu k osvojení správných úklidových návyků, pomůžete i jeho vyšší duševní pohodě. Co tedy dětem pořídit, aby se jim dobře uklízelo?
1. Velký kufr nebo krabici
Velký kufr nebo krabice na hračky – jedná se o položku, kterou může dítě využívat celé roky. Pokud si ovšem dáte práci s výběrem správného designu – nechcete-li s rostoucím věkem vašeho „drobečka“ pořizovat každých pár let nový, kupte něco svěžího a jednoduchého, ideálně jednobarevného, dřevěného nebo kovového, co pravděpodobně, třeba k jiným účelům, využijte i v pozdějších letech. Kufr nebo krabici bude zprvu plnit hračkami, později třeba společenskými hrami, školními potřebami, ještě později sportovním vybavením, elektronikou… Takový kus nábytku s vaším dítětem poroste.
2. Regály
Ať už se jedná o knihovnu, otevřenou regálovou jednotku nebo police namontované na zdi – dítě je využije v jakémkoliv věku. Nepotřebujete nic fantastického, postačí stará knihovna, kterou třeba ozvláštníte výraznou barvou. Nezapomeňte však jednotku připevnit ke zdi, abyste zabránili případné katastrofě. V prvních letech osaďte regály koši a košíky, kam dítě bude moci uložit spoustu potřebných drobností – obsah se bude během času měnit, funkčnost nikoliv. Jak vaše dítě roste, můžete postupně měnit koše, některé úplně vypustit, později třeba pořídit jednotku úplně novou, ale na starém místě a se starými dobrými uklízecími návyky.
3. Skříň s dveřmi a komoda
Každý dětský pokoj by měl mít alespoň jednu uzavřenou skříň a komodu. Do skříně může potomek skrýt kromě oblečení také elektronické hračky, ovladače, podivně tvarované předměty, jako je třeba nedostavěné Lego, školní projekty a sportovní potřeby. Do jednotlivých šuplíků komody lze zase skládat oblečení, spodní prádlo, ručníky, pyžama, trička, ponožky – každé pěkně do příslušného oddělení.
4. Skříňový organizátor
Je těžké zachovat skříň úhledně uklizenou bez nějakého druhu organizéru skříní, jakkoliv jednoduchého. Vaše dítě potřebuje minimálně tyč s ramínky, a to umístěnou dostatečně nízko, aby mohlo snadno pověsit oblečení. Hodí se i přepážka nebo koš na špinavé prádlo a několik polic nebo organizéru na zavěšení kapes, pro uložení bot, svetrů a dalších doplňků. Jak vaše dítě roste, bude pravděpodobně potřebovat poněkud důmyslnější organizér: je-li skříň dostatečně velká, umístěte dovnitř malou skříňku nebo nainstalujte skříňový organizér s více zásuvkami a policemi.
5. Úložný prostor pod postelí
Jeden nebo dva velké plastové úložné boxy určené k uložení pod postelí se vždy hodí. V závislosti na věku vašeho dítěte jsou ideální pro uskladnění mimosezónního oblečení, velkých polštářů, kreslicího papíru, kreseb, které chce vaše dítě zachovat, přistýlky, sportovního vybavení, zvláštních kolekcí, které děti obvykle sbírají, a stolních her, nebo elektronického vybavení. Čirý plast usnadňuje nalezení požadovaného objektu bez toho, aby se obsah krabice musel roztahovat po podlaze.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock