I když letošní léto nepatří k nejteplejším, pár parných dnů jsme již zažili a hmyzu, který se snaží dostat do našich domů a bytů, se daří stejně dobře jako každý rok. Letos se navíc musíme potýkat i s chrousty, kteří se objevují vždy na přestupný rok. Jak hmyzu znemožnit průnik do domácnosti?
Komáři, mouchy, různí brouci, mušky a další všemožná havěť, která se podle lidových rčení probouzí v dubnu na svatého Jiří (i když to se týká hlavně hadů a štírů), zažívá v letních měsících zlaté časy. Na úkor jejich spokojenosti ale trpí lidé, kterým hmyz poletuje kolem uší, sedá na ně a saje jim krev, případně podniká nelogické nálety a zbytečně otravuje příjemné večerní venkovní posezení. Jak od sebe tyto drobné škůdce udržet do nejdál? Které prostředky vám s tím pomohou?
1. Síť proti hmyzu
Jedním ze základních protihmyzových opatření je pořízení sítě do okna. Díky tomuto jedinečnému „vynálezu“ budete moci větrat beze strachu z nezvaných návštěvníků. Na trhu je dostupné nepřeberné množství sítí různých druhů, kvality i ceny. Pokud se vám nechce investovat do sítě rámečkové, rolovací, plisované nebo do síťových dveří, zvolte nejlevnější alternativu z hobby marketu. Takové sítě si většinou zastřihnete podle velikosti okna a na místo je připevníte s pomocí suchého zipu.
2. Rostlinné silice
Rostliny éterické oleje neboli silice vytváří, aby se ochránily před dotěrným hmyzem. Ty mohou stejně posloužit nám, lidem. Na komáry zabírá zejména silice ze skořice, která je dokáže dokonce i zahubit (zejména larvy). K dostání je, podobně jako další silice, v malých lahvičkách. Neředěná dráždí kůži, proto je lepší nastříkat ji na oděv. Když ji smícháte s olivovým nebo jiným rostlinným olejem, můžete ji natřít i na kůži. Komárům nevodí ani tea tree oil, silice eukalyptu a citronely.
3. Levandule
Ve francouzském Provence dávají za okno levandule, aby odlákaly nebezpečné škorpiony. Ty v našich končinách naštěstí nemáme, levandule ale dobře funguje i proti komárům a mouchám, stejně jako rozmarýn, bazalka, vonná pelargonie, máta peprná nebo hřebíček. Bylinky můžete usušit a zavěsit do oken nebo je vyluhovat v za studena lisovaném oleji a vytvořit si vlastní bylinkovou silici, kterou použijete jako přírodní repelent. Levandulovou silici můžete koupit už hotovou, a právě ona je jedna z mála, která se dá na kůži aplikovat neředěná, protože ji ve většině případů nedráždí.
4. Kočka, pes nebo pták
Chroust je tlustý zavalitý brouk, jehož larvy se nacházejí v zemi a mohou požírat kořeny rostlin i trav. S přicházejícím soumrakem chrousti pořádají nálety, kvůli nimž nemůžete sedět na balkoně, terase nebo zahradě. Přirozeným nepřítelem těchto brouků jsou kočky, které je rády pojídají. Chroustí larvy pozře i pes, pokud se k nim dostane. Jestli takové domácí zvíře nemáte a neplánujete si jej v dohledné době pořídit, můžete na zahradu nebo terasu nainstalovat ptačí budku, krmítko, pítko a další, které k vám přilákají další přirozené nepřátele chroustů – ptáky. Chrousty požírají i netopýři, jenže ty k sobě budete lákat jen velmi těžko…
5. Mravence vyžeňte citronem
Známým narušitelem domácí pohody jsou také mravenci. Na ty nejvíce platí obyčejný citron. Vymačkejte několik kapek citronové šťávy na jejich cestičky a můžete si být téměř jistí, že se už neobjeví.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock