Prach je náš stálý, i když nezvaný a otravný spolubydlící. Každý může mít své osvědčené fígle, jak se ho jednoduše a na co nejdelší dobu zbavit. Někdo nedá dopustit na vlhký hadřík, někdo třeba i několikrát denně urputně vysává koberce a běhá po bytě s řadou speciálních úklidových prostředků. Prach se usazuje každý den, na policích, na podlaze, na nábytku, na elektronice všeho druhu, na kuchyňských spotřebičích, zkrátka na všem. Ve vaší domácnosti a na vašich věcech stále vzniká nová a nová vrstva prachu, a to i na velmi špatně přístupných místech. Částečky prachu pak pravidelně vdechujeme a vystavujeme se vzniku zdravotních problémů a alergií. Co s tím?
Co všechno může obsahovat obyčejný prach?
Na prachové částice se vážou nejrůznější škodliviny, které mohou být ve větším množství toxické. Chemický rozbor prachu navíc odhaluje přítomnost například takových látek, jako je chrom, hliník, arzen a další kovy. Prach ale obsahuje také plísně, spory, roztoče, bakterie a jejich exkrementy, pyl, zvířecí chlupy, ale i lidské odumřelé kožní buňky a vlasy. Při dlouhodobém vdechování mikročástic prachu se vystavujeme nemalému zdravotnímu riziku.
Jaké nemoci může způsobovat dlouhodobé vdechování prachu?
Prach nemusí být zdaleka tak neškodný, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nejmenší částice se mohou dostat až hluboko do plic, kde dají vzniknout nejrůznějším potížím. Dlouhodobá expozice vysokým koncentracím jakéhokoliv prachu, (například každodenní práce ve velmi prašném prostředí), může způsobit například vznik chronického zánětu průdušek či plicní rozedmu. Například tzv. benigní, čili nezhoubná pneumokonióza, neboli zaprášení plic, je nemoc, která vzniká při vdechování prachu, jenž se usazuje na plicích, a to do té míry, že jeho přítomnost je jasně znatelná i na rentgenovém snímku.
Jak zatočit s prachem v domácím prostředí?
Připomeňme si pár základních způsobů, jak doma efektivně utírat prach, bez jeho zbytečného zvíření a tím našeho vdechování. Prach můžeme bezpečně stírat vlhčenými ubrousky nebo mírně navlhčeným bavlněným hadříkem, vhodné jsou také elektrostatické prachovky. Používejte prostředky, které nejen čistí a leští, ale zároveň odpuzují prach. Je vhodné nezaplňovat místnosti přebytkem nábytku a dekorací, umělými květinami, látkovými ozdobami a plyšovými hračkami, drobnými a v čistotě špatně udržovatelnými předměty. To všechno přitahuje prach, stejně jako elektronická zařízení – televize, počítač apod. Protože nejvíce prachu se udržuje na zemi, nejen v kobercích, ale i na hladké a zdánlivě čisté podlaze, zauvažujte o pořízení robotického vysavače, který vám pomůže s pravidelným udržováním čistoty. V čistotě pak udržujte i textilií potažený sedací nábytek a čalounění. I tam se velmi dobře usazuje větší množství prachu, které při každém dosednutí zvednete do vzduchu a nasajete do plic.
Další tipy pro udržení čistoty a odstranění prachu
Omezte použití kusových koberců, usazuje se v nich velké množství prachu a je tak nutné jejich časté a pečlivé čištění. Dbejte o čistotu elektrospotřebičů, převážně pak počítačového monitoru, klávesnice apod. Před zahájením topné sezóny vysajte pečlivě i prach usazený v radiátorech, následné proudění tepla by jej roznášelo do místností. Pokud jste alergik, pořiďte si vysavač s HEPA filtrem a nepoužívejte větrák, který je dokonalým roznašečem prachu. Efektivnější a bezpečnější pro vás bude častější větrání. Pokud máte v bytě rostliny, jednou za čas osprchujte zaprášené listy, ulevíte tím sobě i rostlině.
Čistička vzduchu – jak může pomoci?
Čistička vzduchu může být v boji proti prachu a nečistotám nedocenitelným pomocníkem. Správně zvolená čistička vzduchu dokáže zachytit obrovské množství všech polétavých nečistot, kterých bychom se bez její pomoci zbavovali jen těžko. Dokáže spolehlivě zachytit prach, pyly, roztoče, různé plísně apod. Čističky se zabudovaným vodním filtrem umí navíc zvlhčit vzduch a efektivně zachycovat nečistoty do nádržky s vodou, která následně vlhčí vzduch jejím odpařováním. Dalším bonusem jsou pak čističky s ionizátorem, které urychlují proces shlukování a sedimentace všech prachových částic. Pracují tiše a vytvářejí pro naše zdraví prospěšné záporné ionty, které značně přispívají i k naší psychické vyrovnanosti a pohodě. Tyto přístroje, které nás zbavují škodlivin a dodávají do našich domovů čerstvý vzduch, nepůsobí hluk, zbavují domov zápachů, zajistí nám kvalitnější spánek a především usnadní a zkrátí celý proces běžného uklízení.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock