Teplé měsíce jsou charakteristické lenivou pohodou, která se nedotýká jen morálky dětí, jež mají prázdniny, ale projevuje se i na celkově pomalejším pracovním tempu jejich rodičů. Ať už máte home office standardně, nebo na něj váš zaměstnavatel přistoupil kvůli proběhlé pandemii, jistě vám přijde vhod pár rad, jak si příjemné pracovní prostředí vytvořit i venku.
Mozek potřebuje kyslík, aby mohl fungovat. Čím více kyslíku váš mozek má, tím jste bystřejší, koncentrovanější, pozornější a také produktivnější. Sami jistě víte, jak od poobědové apatie, kdy se vám do ničeho nechce a vidíte se na pohovce při krátkém šlofíčku, dokáže pomoci otevření okna, po němž vám čerstvý vzduch vlije do žil novou krev (ve skutečnosti ji jen pořádně okysličí). Proč tedy nevyužít letních teplot k tomu si práci přetáhnout ven a dopřát si ten luxus pracovat přímo na čerstvém vzduchu? Přinášíme pár rad, které vám práci venku mohou zpříjemnit a zjednodušit.
1. Vsaďte na prodlužku
Ať už jste si na terasu přinesli počítač, protože máte home office, nebo se chystáte posekat trávník a potřebujete do zásuvky zapojit sekačku, v obou případech (a i v mnoha dalších) se vám jistě bude hodit klasická vychytávka, kterou dnes již považujeme za samozřejmost, ale když ji nemáme, znatelně pocítíme, jak nám chybí. To zoufalství, když je stůl s notebookem moc daleko od elektrické zástrčky, zařízení se vybíjí a vy potřebujete něco nutně dopsat… Takových „neštěstí“ se vyvarujete právě tím, když si k přístroji, který potřebujete napájet, natáhnete prodlužku a uděláte si pohodlí.
2. Potřebné věci sbalte do aktovky
Šťastlivci, kteří se věnují home office a mohou pracovat třeba na terase, na dvorku nebo na zahradě (nebo třeba mají terasu či zahradu u pracoviště a mohou je využívat stejně), jistě z vlastní zkušenosti vědí, že jen s počítačem si rozhodně nevystačí. Potřebujete určitě ještě diář, propisku, prospekty, materiály, bloky, knihy, mobilní telefon, možná tablet… Zkrátka s sebou tam, kde pracujete, nosíte svojí malou kancelář. V klidu a teple domova nebo kanceláře je to v pořádku, tam vám cenné papíry žádný zlomyslný větřík nerozfouká, venku je to ale horší. A mezi nástrahy venkovního pracování nepatří jen všetečný vítr, ale také hmyz a ptáci, kteří si občas uleví tam, kde by neměli…
Pokud nechcete rozfoukané papíry lovit po zahradě (své i sousedově, v tom horším případě) nebo chcete zamezit potřísněním vzácných materiálů čímkoliv, co na ně nepatří, jednoduše je před tím vším ochraňte. Jak? Sbalte je do tašky, batůžku, desek, organizéru či pořadače. Pokud nemáte to štěstí, že disponujete venkovním pracovním stolem, zkrátka si vše, bez čeho se při práci neobejdete, uložte do „pracovního“ zavazadla či aktovky, která může putovat tam, kam vaše práce.
3. Vezměte si pití, kapesníky i svačinu
Možná se smějeme maminkám, které se dětí před odchodem do školy nebo kamkoliv jinam ptají, zda mají všechno, co budou potřebovat – pití, svačinu, kapesníky… Kdybychom si z nich místo toho vzali příklad, možná bychom se při práci venku ušetřili zbytečných starostí, které nás obírají o drahocenný čas. Pokuste si venkovní pracovní prostředí co nejvíce přizpůsobit k obrazu svému a zásobte se věcmi, které během práce využijete, abyste nemuseli pořád odbíhat a snižovat tak svoji koncentraci. Vezměte si s sebou láhev s vodou i sklenici, do misky dejte ovoce a oříšky, které budete moci uzobávat, nezapomeňte na krabici papírových kapesníků, které v případě potřeby poslouží i jako papírové utěrky v situaci, kdy nechtěně něco rozlijete…
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock