Omlouváte své bordelářské sklony opakováním rčení, že inteligent se vyzná i v chaosu? Jenže je rozdíl mezi inteligentním chaosem a skutečným nepořádkem. Abyste se vyhnuli tomu druhému a přestali děsit partnera a návštěvy, osvojte si několik nových zvyků a dejte nepořádku sbohem.
Každý není milovníkem řádu a uklízení jako lidé, kteří se narodili ve znamení vzorné a pořádkumilovné Panny. Nikomu ale není příjemné přehazovat haldy oblečení a časopisů pokaždé, když hledá klíče nebo rozečtenou knížku. Láska k pořádku se dá vypěstovat a dobrou zprávou je, že na tom není nic složitého. Připravili jsme pár rád, které by vám to mohly zjednodušit. Uvidíte, že když se zbavíte zbytečností, které se všude povalují a brání vám v rozletu, ve skutečnosti se vám ohromně uleví…
Nuže, jak na to?
1. Srovnejte si police
Neexistuje žádné pravidlo, které říká, že každý metr čtvereční každé poličky musí být doslova přeplněn k prasknutí. Ve skutečnosti se jedná spíše o rychlý způsob, jak ztratit přehled o tom, co a kam ukládáte, a jak si vytvořit nežádoucí vizuální nepořádek a zmatek. Místo toho zkuste střídat prvky vertikální a horizontální. Pokud na jedné části police leží knihy nebo krabice či kontejnerky vodorovně, prosvětlete a provzdušněte prostor tím, že na stranu druhou postavíte svisle třeba rámeček s pěknou fotografií nebo jinou dekoraci.
2. Nelpěte na jednotnosti
Zde se dostáváme k jednomu z mnoha příkladů rozdílu mezi inteligentním chaosem a skutečným nepořádkem. Zdaleka ne všechno, co vlastníte, je stejné velikosti nebo barvy. Měli byste proto přestat lpět na vizi, že všechny skladovací boxy a kontejnery, které seženete, budou stejně velké. Místo toho se pusťte do kombinování velikostí i typů úložných boxů – nebojte se proutěných košů, krabic s designem popelnice, sklenic nebo industriálních kovových pletených nádob. To vám může pomoci maximalizovat prostor za současného nalezení vizuálně příjemného řešení uskladnění podivně tvarovaných předmětů.
3. Využijte prostor nad hlavou
Máte pocit, že vaše věci se do vašeho bytečku zkrátka nemohou vejít? Nevěste hlavu a pozvedněte ji vzhůru – podívejte se ke stropu! Zde, na stěnách a zdech, najdete tolik prostoru, kolik jen budete potřebovat! A nejlepší na tom je, že skýtá nepřeberné možnosti využití, a to hned v celé řadě místností! V kuchyni, koupelně, v ložnici… Všude můžete využít uzavřené poličky, skříně a skříňky, zajímavé designové police a další, kam můžete ukládat předměty, které užíváte často i méně často. Řiďte se přitom pravidlem – čím četnější uživatelnost, tím níž, čím menší potřeba, tím výš. Pokud ovšem neměříte přes 2 metry a nedosáhnete si všude pohodlně i bez cizí pomoci sami.
4. Eliminujte vizuální nepořádek
Vizuální nepořádek může způsobit, že jinak uspořádaný prostor bude působit neuspořádaně. K tomu často přispívá například elektronika – všechna zařízení tohoto typu a šňůrky a kabely, které z nich vycházejí, se mohou zamotávat a proplétat a působit chaoticky a nepřehledně. Vyřešte tuto nesrovnalost použitím barevných stylových kontejnerů, do kterých zařízení uložíte. A pamatujte, že když vám bude příjemné se na uložiště dívat, pravděpodobně se o něj budete i lépe starat a pravidelně jej uklízet.
5. Nezavírejte, když to není nutné
Úložný prostor nemusí být vždy skrytý, aby byl užitečný. Otevřené police, stojany či skříně mohou usnadnit přístup k položkám, které užíváte nejčastěji, nebo na které se rádi díváte.
Kateřina Hájková