Nemáte potuchy, jak se tam dostaly, jediné, co víte, že se jich potřebujete zbavit. Tajemné skvrny na zdi, na koberci či čalounění, na podlaze nebo na oblíbených šatech, které jste přivezli z dovolené… Jak se zbavit takových nepříjemností, které vám zbytečně otravují život?
Takovou situaci si asi dokáže představit každý, protože s ní máme všichni určité zkušenosti: chystáte se pustit do pravidelného úklidu nebo víkendového praní a najednou zjistíte, že na místě, kde ve skutečnosti nemá co dělat, se objevila podivná skvrna neidentifikovatelného původu… Jenže co teď s ní? Neklesejte na duchu a pojďte se s námi celé záležitosti podívat na zoubek!
Jak zpracovat první dojmy
Nejste si jistí, jakého původu dotyčná skvrna je? Vodítko může poskytnou pach, umístění a barva. Znečištění od jídla a pití se obvykle objevují na přední straně oděvů. Bláto nechává stopy v dolní části, rtěnka nebo třeba propiska či pero naopak kdekoliv v části horní. Totéž platí i v případě, že objevíte podezřelý flek na zdi – přemýšlejte nad charakterem místnosti, v níž problém nastal, a to vám pomůže dopátrat se původce znečištění. A co platí pro všechny skvrny: čím dříve se je pokusíte odstranit, tím lépe a rychleji se vám to pravděpodobně podaří.
Oblečení nejprve namočte do studené vody
Znečištěné kusy oděvů poskytují ohromnou výhodu tím, že se dají vzít a vyprat. Začněte namočením ve studené vodě, poté vyzkoušejte nějaký biologický čistič v kombinaci s vodou vlažnou. Případně zkuste v předpírce použít práškový odstraňovač skvrn. Pokud se dílo nedaří, ošetřete špinavé místo odstraňovačem skvrn na bázi rozpouštědla a znovu omyjte. Všechny přípravky používejte podle pokynů výrobce, tím byste měli zajistit garantované výsledky a vyvarovat se případných nepříjemných nehod.
Vzpomeneme-li například na Scottu z Werichova dvojfilmu Císařův pekař a Pekařův císař, který Magistru Kelleymu svým odstraňovačem skvrn vypálil díru na vzácné šále, uvidíme, jak by to mohlo dopadnout, když se rozhodneme výrobky užívat vlastní cestou a nedbat pokynů uvedených na obale.
Koberce a čalounění nejdříve vysušte
Chcete-li nežádoucích skvrn zbavit pohovku nebo koberec, nejprve je za pomoci papírové kuchyňské utěrky osušte. Poté jemně očistěte hadříkem namočeným v teplé vodě. Zkontrolujte stálost barvy v příslušné oblasti a pokud dosavadní opatření nezabralo, zkuste zase odstraňovač skvrn, speciální na koberce a čalounění.
Na stěny vyzkoušejte chléb
Pokud se nežádoucí flek objevil na zdi, myslete na to, že společně s nápravnými kroky nechcete přijít o barvu stěny. Proto nejprve vyzkoušejte nejméně invazivní řešení – pokuste se znečištění „vygumovat“ chlebovou střídou. Střídu z klasického chlebu zpracujte do kuličku, použijte ji jako gumu a pokuste se s jejím užitím flek dát dolů. Pokud se to nedaří, vyzkoušejte roztok mycího prostředku a vody – nejprve ale otestujte na malém kousku stěny, zda se takovému postupu odolá barva. Pokud všechno selže, sáhněte po speciálním odstraňovači skvrn na zdi.
Na podlahu vezměte mop
Skvrny na podlaze patří k těm, které se odstraňují nejlépe. Začněte tím, že smícháte mycí prostředek s vodou a s pomocí mopu nebo hadru se pokusíte skvrny zbavit. Dalším krokem se může stát užití roztoku vytvořeného zředěním vody octem. To by mělo zabrat i na znečištění, jež se podlahy nechtějí pustit a vašim atakám odolávají.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock