Zničí se bakterie už při 40°C, nebo je nutné prát na 60°C? Jenže pěkné spodní prádlo se potom zničí… A jakou roli v tom všem hraje sušička na prádlo a žehlička? Časté dilema pečlivých hospodyněk s koronavirovou pandemií nabývá na síle. Existuje řešení?
Řada lidí dnes zastává názor, že praní při 30°C namísto ve 40°C je klíčem k úspoře financí, energie a v některých extrémních případech i k záchraně planety. Existuje ale mezi těmito dvěma teplotami vody skutečně tak velký rozdíl, aby mělo smysl vystavovat se riziku, že během praní nebudou zničeny všechny škodlivé mikroorganismy?
Jak při praní šetřit vodu i energii
Podle některých průzkumů může praní při 30°C snížit náklady na elektrickou energii ročně až o 40 %, což není úplně málo. Můžete jít ještě dál, prát při 20°C a náklady na elektriku snížit až o 66 %. Jenže šetřit se dá i jinak – a ne na úkor bezpečnosti oblečení, které potom nosíte. Prát například můžete jen jednou týdně, čímž ušetříte nejen na nákladech za elektriku, ale také na vodu.
Nižší teploty nezbaví nečistot
Přesuneme-li se potom od úspory nákladů k další praktické záležitosti, jíž je samotná efektivita praní prádla, musíme konstatovat, že v této oblasti vyšší teploty jednoznačně vítězí. Různé testy logicky prokázaly, že 30stupňové programy prádlo vyčistí lépe a více než ty 20stupňové, stále ale ještě nestačí na určité typy znečištění, jako jsou třeba skvrny od olivového oleje, na které jsou krátké i programy 40stupňové a musí na ně nastoupit ty 60stupňové.
Když je potřeba šetrný přístup – 30°C
30stupňové praní je tedy vhodné spíše pro oděvy, které vyžadují v podstatě rutinní praní než cílené odstraňování skvrn a které vyžadují také šetrnější zacházení kvůli materiálu, z něhož jsou vyrobeny. To se týká například oblečení sportovního, outdoorového nebo z merino vlny.
Pro zničení choroboplodných zárodků – 60°C
Naproti tomu spodní prádlo, ponožky, ručníky a povlečení by se měly prát na 60°C, aby se zabránilo šíření choroboplodných zárodků. Zvýšená teplota ale sama o sobě všechny bakterie nezabije, k tomu je potřeba užít kvalitní prací prostředek, který dílo zkázy (pro patogeny) dokoná.
Při užití sušičky či žehličky – 40°C
Dostáváme se ovšem ke zmiňovaném dilematu, kdy může spodní prádlo nebo povlečení při vysokých teplotách trpět a rychleji se ničit nebo se srazit. Řešením se může stát vyhledání speciálního pracího prostředku, který podporuje hubení bakterií již při 40°C a zkombinovat praní se sušením v sušičce a následně i s žehlením. Teplo v sušičce prádla a to, které se na něj posléze aplikuje žehličkou, se totiž postará o to, co se v pračce nestihne – tedy zničit případné zbylé patogeny. Pro ty, kteří chtějí, aby jim jejich oblečení dlouho vydrželo pěkné a zachovalé, se tedy může stát nejlepší cestou kombinace praní na 40stupňový program a využití sušičky a žehličky, případně s vynecháním prostředního článku v případě, že sušičku nevlastníte.
Nezapomínejte číst cedulek
V neposlední řadě je nutno zmínit, že se nevyplácí zbavovat oblečení cedulek s informacemi, na kolik stupňů by se mělo prát a zda do pračky vůbec může, případně zda je vhodné jej sušit v sušičce a dále potom i žehlit. Pravdou totiž je, že praní byste vždy měli přizpůsobit danému kusu podle toho, co doporučuje výrobce. Takový postup by měl zaručit jak dlouhověkost oblečení, tak i jeho bezpečné užívání.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock