Jasné barvy, světlo, teplo, probouzející se příroda, jaro… A kromě nich ještě jidášci, mazanec, beránek a samozřejmě kraslice. To všechno s sebou každoročně přinášejí Velikonoce, a i když letos ještě zřejmě proběhnou po stínem protikoronavirových opatření, nic vám nebrání v tom si je užít doma s těmi, které milujete a k tomu si krásně vyzdobit byt!
Vypadá to, že výraznějšího rozvolnění přijatých proticovidových opatření se dočkáme až po Velikonocích a ty se tedy letos, podobně jako Vánoce, ponesou v rodinném duchu. O důvod víc, proč se na jejich příchod pořádně připravit a vlastnoručně vyrobit pár líbivých dekorací, které byt nejen ozdobí, ale také třeba provoní. Zabavte se společně při výrobě, hledání nebo sbírání originální velikonoční výzdoby! Máme pár tipů pro inspiraci.
1. Velikonoční perníčky
Lahodná vůně perníkového koření, kakaa, rumu a másla… Perníčky se tradičně pečou na Vánoce, mnoho rodin je však připravuje i na Velikonoce. Jen místo sněhuláků, vloček a hvězdiček vykrajují zajíčky, vajíčka a kuřátka. Napečte si velikonoční perníkovou nadílku, některé kusy nechte na mlsání a jiné rozvěste po bytě, ozdobte s nimi proutky jívy (kočičky), přidejte je do truhlíků s trávou a kraslicemi.
2. Tradiční beránek
Další jedlou dekorací, která krásně provoní byt, se může stát piškotový beránek s čokoládovou polevou (nebo i bez ní, klidně jen posypaný moučkovým cukrem). Z takového slaďoučkého beránka se při troše snahy může stát krásná dekorace, kterou vám bude pomalu líto sníst. Nemusíte ho jen položit na talíř, ale třeba do lůžka z trávy, kterou jste vytvořili nastříháním zelených ubrousků. Kolem krku mu můžete obvázat slavnostní mašli a k beránkovi posadit pár kraslic. A roztomilá a s láskou pečená/dělaná dekorace je na světě!

Velikonoce jsou oslavou jara, nového života i nadějí
3. Tradiční barvená vejce
Zatím to vypadá, že doporučujeme samé jedlé dekorace. Ty totiž mají řadu výhod – mezi největší patří skutečnost, že si nemusíte dělat starosti s uklízením. Když je sníte, zmizí v podstatě tak nějak samy… A jaké by to byly Velikonoce bez barvených vajíček? Zkuste letos vynechat chemii a obarvěte vajíčka tak, jak to dělaly naše maminky nebo babičky.
Spojte příjemné s užitečným, zajděte si na procházku a nasbírejte pár lístečků, které vás něčím zaujmou. Ty potom s vajíčkem zabalte do silonky, pořádně utáhněte a vařte ve vodě smíchané s octem. Pro okrovou barvu do ní naházejte cibulové slupky, pro barvu modrou červené zelí. Nechte v hrnci louhovat několik hodin (klidně přes noc) a ráno sledujte, jak krásné tvary zanechaly lístky na vajíčkách! Takhle to vypadá, když maluje sama příroda!
4. Jarní rostlinky
Říká se, že v jednoduchosti je krása. Opakem tohoto případu se mohou stát mnohé výzdoby, v jejichž složitosti se ztrácí originalita a jemnost. Pokud nepatříte mezi velké „designéry“, ale přesto chcete u sebe doma příchod jarního období oslavit, vsaďte, podobně jako v předchozím případě, na umění přírody a na přirozenost.
Vydejte se ven, projděte se na čerstvém vzduchu a najděte pár proutků jívy, kočiček, které zkrášlí váš domov a přinesou do něj kus jara i přírody. Nebo zkuste zasadit travičku do truhlíku a jakmile vyroste, vytvořte vlastní originální velikonoční dekoraci – přidejte kraslice, kytičky, kamínky, třeba šišky, nějaké keramické dekorace, které doma najdete. Nebo si zajděte do květinářství a ozdobte kuchyňský stůl kyticí tulipánů…
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock