Možná jste právě vymalovali, koupili nový nábytek, koberec, závěsy a teď už zbývá jen něco na zdi – zkrátka vybrat obraz. Ale vybrat obraz nebo obrazy, na které se budete dívat každý večer v obývacím pokoji nebo ráno u snídaně v jídelně, to nemusí být vůbec jednoduché.
Když už vyberete obraz, je nutné pro něj najít vhodné místo a pověsit ho tak, aby skutečně vynikl, tedy nebyl nakonec jen zbytečným chytačem prachu, kterého si ani nevšimnete. Nový obraz je zkrátka záležitost, kterou je dobré promyslet.
Zásady pro umístění obrazů
Při věšení obrazu platí pravidlo, že jeho střed by měl být ve výšce očí, cca 160 cm od země. Při výběru obrazu tak popřemýšlejte včas o tom, kam ho pověsíte, aby nezanikl. U velkých pláten zase dbejte na dostatečný odstup, takové dílo je možné správně vychutnat jen z dostatečné vzdálenosti, hodí se proto například do velkých vstupních hal. Seskupení menších obrázků zase může vytvořit vkusnou koláž. Obrazy jsou také vhodným prvkem pro optické snížení či naopak zvýšení stropu. Podélné tvary obrazů jej opticky sníží, obrazy na výšku zapůsobí opačně. Toto pravidlo je vhodné uplatňovat zejména v dlouhých chodbách, nebo na otevřené schodiště. Velké obrazy se dále doporučuje pověsit nahoru a do rohů, protože tak na ně bude lépe vidět. Důležitý je samozřejmě také motiv. Výrazný obraz potřebuje dostatek prostoru, aby dílo vyniklo. Mezery mezi obrazy by pak neměly být širší, než jsou samotná díla.
Jak pověsit obraz
Podržte obraz u zdi, nebo požádejte někoho z rodiny, ať jej pro vás podrží, abyste vy mohli z dostatečného odstupu umístění ohodnotit. Je dobré vzít v úvahu také nábytek, prostředí a osvětlení v místnosti.
Označte střed horního rámu obrazu tužkou, označte místo na zdi. Pokud máte problém určit přesný střed, vezměte metr a provlékněte ho drátkem, který je na zadní straně obrazu. Vytáhněte drát nahoru, aby byl napnutý. Změřte vzdálenost od horního rámu obrazu k drátu a tuto vzdálenost použijete k určení místa, do kterého budete zabíjet hřebík nebo vrtat šroub.
Změřte vzdálenost mezi značkou na zdi a drátem a udělejte druhou značku. Tam bude místo pro hřebík. Vezměte také v úvahu, zda pro zavěšení obrazu použijete hřebík, šroub, nebo tradiční háček. Ty se dají využít pro obrazy, které neváží víc než 10 kg.
Tématika obrazů aneb kde to bude obrazu slušet a kde by naopak nebyl vhodný?
Při výběru obrazu samozřejmě bereme v úvahu velikost, barevné provedení i samotný rám, ale prvořadé je samotné téma díla. Vyloženě moderní obraz se zřejmě nebude hodit tam, kde by se dobře vyjímalo klasické dílo ve starožitném rámu, rozměrný obraz s detailně provedeným aktem pak možná zase nebudeme chtít mít v hale, aby to bylo to první, co při návštěvě upoutá pohled hostů. Intimní tématiku zvolíme raději do ryze soukromých prostor, jako je ložnice, popřípadě to může být i pracovna. Temnější obrazy v pozlacených rámech zase můžou dobře doladit atmosféru podobně laděné jídelny nebo knihovny. Do chodeb a nad schodiště pak můžete pověsit zarámované rodinné fotografie, nebo nadčasová moderní témata.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock