zpět

S létem a sluníčkem přichází i starost o předokenní zastínění

Nastává slunečné období, které mnohým z nás umí zvednout náladu. Jenže někdy je slunce tolik, že se před ním musíme schovat. Třeba s pomocí předokenního zastínění.

Trápili jste během loňského léta v rozpáleném bytě či domě? Není důvod, proč byste i letos měli nechat sluneční paprsky, aby váš interiér proměnily doslova v saunu. Když se na letní období připravíte včas, užijete si příjemný chládek i bez klimatizace nebo průvanu.

 

Ochrana před horkem, sluncem i zloději

Tohle všechno umí předokenní rolety. Nejenom, že vám v interiéru vytvoří příjemný stín, ale současně omezí průnik tepla a vy se můžete těšit na příjemný chládek. K tomu připočítejte další bonus, a sice větší zabezpečení jak oken, tak i celého bytu. Spuštěná roleta, která se vyrábí buď z plastových, nebo hliníkových lamel, jež mají díky výplni PUR pěnou lepší izolační vlastnosti, kompletně zamezí průniku světla a vytvoří tak dokonalé soukromí. Lamely mohou mít i perforaci pro větrání a v některých případech se dodávají i se sítí proti hmyzu. Předokenní rolety vás také ochrání před takzvaným nočním světelným smogem, který představuje pro řadu lidí rušivý element klidného spánku. Sice je do zimy ještě daleko, ale venkovní zastínění oceníte rovněž v zimě, kdy pro změnu doplňuje tepelnou izolaci oken. Je také ideálním řešením pro bydlení v rušném prostředí, jelikož přispívá k lepší zvukové izolaci, kterou může zvýšit až o 15 dB. Plusem je i fakt, že se hodí na jakékoli okno. Rolety se dají dodatečně namontovat bez zásahu do okenního rámu a díky širokým možnostem výběru barvy i designu je snadno sladíte s fasádou a dalšími exteriérovými prvky. V případě, že se chystáte stavět nový dům nebo provádět rekonstrukci stávajícího, vhodnějším řešením bude zabudování rolety do zaomítacího boxu (to samé platí i pro screenové clony, viz dále), který se skryje pod fasádu a tak s ní dokonale splyne. Tato varianta nabízí několik způsobů montáže, o finálním rozhoduje projektant i s ohledem na použitý stavební systém pro obvodové zdivo.

 

Znáte screenové clony?

Tento typ zastínění je vhodný pro všechny, kteří by si rádi dopřáli v interiéru příjemný chládek, ale současně potřebují světlo. Screenové rolety umí snížit teplotu v místnosti až o několik stupňů, což je v létě velmi vítaná vlastnost. Stejně jako v případě předokenních rolet, i screeny se hodí na jakékoli okno a velmi snadno se montují. Při výběru se zaměřte na tkaniny, které dokážou pohltit a odrazit velkou část sluneční energie ještě před tím, než paprsky dopadnou na okno. Tak je eliminováno nežádoucí ohřívání interiéru. Obvykle se skládají ze skelných nebo polyesterových vláken a ochranné vrstvy PVC. Díky složení jsou odolné proti povětrnostním podmínkám a výkyvům teplot. Příjemné je, že se dobře čistí a dají se sehnat i v zatemňovací variantě.

 

Venkovní žaluzie

Jednu z variant ochrany před sluncem a horkem představují venkovní žaluzie. Rozdíl mezi nimi a předokenními roletami je ten, že umožňují lepší regulaci vzduchu a slunečních paprsků, a to díky naklápění lamel žaluzií do požadovaných úhlů. Venkovní žaluzie navíc nemusíte použít pouze na okna bytu nebo domu, ale hodí se i jako zastínění verandy, terasy nebo zimní zahrady. Vyrábějí se také z hliníku, což je materiál, který se vyznačuje dlouhou životností a odolností.

 

Zastínění kolem domu

Do segmentu venkovního zastínění patří i markýzy, které poskytují chládek na terase, verandě nebo balkonu a současně nedovolí slunci, aby rozpalovalo další místnosti v bytě nebo domě. Markýzy jsou výsuvné plachty, které se dají ovládat buď ručně s pomocí kliky anebo elektromotorem a v kombinaci s elektromagnetickou brzdou, spínači a řídící elektronikou. Kromě toho si můžete pořídit model na dálkové ovládání. Dokonce existují varianty s větrnými nebo dešťovými čidly, která markýzu při špatném počasí svinou, a typy, jenž pro změnu podle denního světla plachtu buď spustí, nebo zatáhnou. Markýzy se vyrábějí z impregnovaných tkaných i netkaných textilií v mnoha barevných odstínech i úpravách, z nichž je nejdůležitější nepromokavost, která tak rozšiřuje jejich funkce o možnost sedět pod markýzou i během letní přeháňky. Při vybírání markýzy se ptejte i na to, jak je ošetřená proti plísni, jež se ráda vytváří ve vlhkém prostředí. Markýzu můžete doplnit osvětlením nebo tepelným zářičem.

 

Inteligentní systémy

Myslet neustále na to, jestli jste zastínění vytáhli nebo pro změnu zatáhli, může být někdy pořádně otravné. Ovládání těchto systémů lze ovšem začlenit například do centrálního ovládání domácnosti. Řada výrobců také nabízí samostatný řídicí systém bez nutnosti dalšího napojení. K čemu je tahle moderní vychytávka dobrá? Třeba k tomu, že na ní nastavíte, aby se rolety, žaluzie nebo screeny otevíraly a zavíraly vždy v předem určenou dobu. K základnímu nastavení lze přidat i čidla, která vyhodnotí změnu situace, a to nejenom v exteriéru, ale i v interiéru. Jednotlivé prvky jsou navíc natolik inteligentní, že umí pracovat i podle předpokládané úspory energií, čímž ušetří náklady na klimatizaci v létě, topení v zimě a samozřejmě také osvětlení. 

To ovšem není všechno. Pokud se chystáte na dovolenou a obáváte se případného nájezdu pobertů, nastavíte si na centrálním ovládání model dovolená, který dále zajistí pravidelnou obsluhu stínících prvků i během vaší nepřítomnosti. Dům tak nebude působit opuštěně a tím poutat pozornost nezvaných návštěvníků.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Minirol

S létem a sluníčkem přichází i starost o předokenní zastínění S létem a sluníčkem přichází i starost o předokenní zastínění
Prohlédnout galerii (2)

Podobné projekty