„Občas se setkáváme na sociálních sítích s dotazem, zda jde napojit klimatizace na tepelné čerpadlo,“ uvádí Vladimír Macháček, zodpovědný za oblast prodeje rezidenčních výrobků Daikin. „Jde vlastně o nepochopení toho, jak obě tato zařízení fungují. Klimatizace totiž sama o sobě je vlastně tepelné čerpadlo vzduch-vzduch,“ doplňuje.
Splitová klimatizace funguje jako tepelné čerpadlo a bere si pouze 20 % energie ze sítě a 80 % z venkovního vzduchu. Tuto energii využívá v létě pro chlazení interiéru, ale v zimě ji naopak může využít pro vytápění. Např. nová klimatizace Perfera od výrobce Daikin spolehlivě topí, i když je venku −25 °C a dosahuje při chlazení i vytápění celoroční účinnosti až A+++.
Nastavení přesné teploty
A stejně tak tepelné čerpadlo (u nás nejčastěji vzduch-voda), primárně určené k vytápění, může být za určitých okolností využito pro chlazení. Jednoduše si k němu přiobjednáte speciální vnitřní součást, která umožní chlazení (vlastně opačné fungování tepelného čerpadla). Cenu tepelného čerpadla si tím zvýšíte asi o 5 %. V létě z něj pak můžete studenou vodu pouštět buď do podlahového vytápění nebo do konvektorů (tzv. fan-coil jednotek). Jejich výhodou je, že si u nich můžete nastavit přesnou teplotu, na jakou chcete místnost vychladit, zatímco do „podlahovky“ nemůžete pouštět příliš chladnou vodu, protože by pak na ní kondenzovala voda.
Pasivní chlazení
U nás méně častá tepelná čerpadla voda-voda nebo země-voda umožňují ještě i pasivní chlazení. Voda se ochlazuje v zemním vrtu nebo studni a jen takto ochlazená voda pak ochlazuje vodu v okruhu vytápění v domě.
Napojit klimatizaci na tepelné čerpadlo tedy nejde. Každé zařízení má svou vlastní venkovní jednotku a jednotky vnitřní. Vždy je dobré poradit se z odborníkem (buď projektantem nebo profíkem z instalační firmy) nad vašimi potřebami a podle toho zvolit vhodný výrobek.
zdroj: Daikin