Svátky jara se kvapem blíží a spolu s nimi i světlejší, teplejší a celkově pozitivnější polovina roku. To všechno s sebou přináší chuť otevřít se novému, zbavit se starého a nepotřebného a také vyladit do veselého rozpoložení domov. Jak na to, originálně, bez složitostí a bez kýče?
Každý rok je to stejné, v rituálech a tradicích je ale síla, která spojuje. Stejné je to s Vánocemi i Velikonocemi, největšími křesťanskými svátky, které po svém slaví i ti, kteří do kostela nechodí. Pestrost a rozmanitost velikonočních obyčejů a ozdob z nich činí čas radosti, vítání jara a všeobecného veselí. Připravují se tradiční pokrmy, scházejí se rodiny i známí a všichni chtějí společně oslavit příchod světlejší části roku. Jak toto radostné období podpořit originální výzdobou?
1. Tradiční pochutiny
Ušetřete si práci a spojte příjemné s užitečným. Určitě plánujete péct jidášky, boží milosti, velikonoční perníčky, beránka nebo mazanec. Když už si s tradičními pochutinami budete dávat tu práci, aby rodině a hostům chutnaly, co je použít víceúčelově a zapojit je do velikonoční výzdoby?
S trochou fantazie a zručnosti dokážete vykonat hotové divy. Beránkovi stačí převázat krk mašlí a položit ho na slavnostní talíř vystlaný zelenými papírky symbolizujícími travičku, mazanec servírovat na zeleném ubrousku, ostatní pochutiny pěkně naaranžovat. Pohrajte si s tím a zabijete dvě mouchy jednou ranou – rázem získáte pohoštění i výzdobu v jednom!
2. Ozdobená vajíčka
Podobné je to s velikonočními vejci. Stejně je budete vařit, stejně máte v plánu je zdobit, tak proč je nenačančat tak, aby se mohla stát součástí výzdoby? Výhoda jedlých dekorací navíc tkví v tom, že se spotřebují, čili si dopředu ušetříte práci s jejich odklízením.
A barvení nebo krášlení vajec nemusí být nikterak složité. Stačí mít dobrý nápad. Vyberte třeba nějakou přiměřeně hlubokou mísu, vyložte ji vatou a na ni naskládejte celá vejce. Na jejich povrch speciálním potravinářským fixem namalujte obličeje malých kuřátek, zajíčků, beránků nebo třeba motivy jarních květin…
3. Ať promluví příroda
Na jaře vše rozkvétá a právě Velikonoce jsou vyloženě jarním svátkem, které jej, dá se říci, v jistém smyslu otevírají. V prvcích velikonoční výzdoby proto dominují jarní barvy jako je zelená, žlutá nebo červená, která je symbolem zrození (podobně jako vejce, proto je také asi nejtypičtějším symbolem Velikonoc právě na červeno obarvené vajíčko).
A s přírodními prvky se toho dá spoustu vymyslet. Buď se můžete držet rčení, že v jednoduchosti je krása a přírodní výzdobu vyřešit kyticí tulipánů ve váze, kam ale můžete do vody vložit třeba i kočičky neboli větvičky vrby jívy s částečně rozvinutými tulipány. Do truhlíku na parapetu také můžete vysázet trávu a nechat buď jen tak, nebo doplnit figurkami zvířátek na špejlích, kraslicemi, vajíčky, zkrátka tím, co vás napadne.
4. Velikonoční květinky
Vedle tulipánů, jejichž květenství bývá přirovnáváno k Ježíšovu Zmrtvýchvstání, existují i další kvítka, která jsou spojována s Velikonocemi a jsou proto považována za jejich symboly. Patří mezi ně velikonoční lilie symbolizující lásku, naději a čistotu podobně jako Ježíš Kristus; narcis, který podle legend poprvé vyrostl v Getsemanské zahradě, aby Ježíše utěšil před násilnou smrtí ukřižováním nebo sedmikrásky, které údajně ze země vyrostly tam, kde dopadly slzy panny Marie oplakávající Ježíšovu smrt. Svůj domov můžete zkrášlit i s jejich pomocí.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock