Vajíčka, a především ta červená, jsou neodmyslitelným symbolem Velikonoc. Protože červená je barvou života, je právě červené vajíčko nejtypičtější ikonou Velikonoc – značí nový život, obnovu, zrození. Jakými způsoby můžeme vejce obarvit nejen na červeno?
Vejce jsou s velikonočními tradicemi neodmyslitelně spjata. Děvčata chlapcům dávala vajíčka za to, že je vyšlehali pomlázkou, což je mělo omladit, protože přejaly vlastnosti pružných a ohebných proutků plných mízy, z nichž byly spleteny pomlázky, jimiž je chlapci šlehali. Chlapec, který se těšil dívčině přízni, do něhož byla dokonce zamilovaná, měl dostat právě červené vajíčko. Společné barvení vajíček se může i dnes stát příjemnou zábavou, která utuží rodinné i přátelské vztahy. Jak na něj?
1. Když maluje příroda
Při barvení se nemusíte omezovat jen na syntetické barvy. Zkuste to „po staru“, podobně, jako naši předkové (i když ti samozřejmě neměli silonky nebo gázu). Modré barvy docílíte s pomocí červeného zelí, cibulové slupky dodají hnědý odstín a v kombinaci s kurkumou vajíčka zbarví do okrova.
Líbivé ornamenty vytvoříte díky lístkům, které natrháte, vložíte na vajíčko a zabalíte do gázy či silonky. Takto zabalená vajíčka stačí povařit na mírném ohni 11 minut v hrnci s vodou, octem a zelím či cibulovými slupkami – podle toho, jaké barvy chcete docílit. Po uvaření nechte vajíčka v koupeli 8 hodin a poté je vysvlékněte z jejich „oblečku“. Lístky na nich zanechají krásné obtisky! Takhle to vypadá, když maluje sama příroda!
Útulně.cz vám přeje krásné svátky Velikonoční
2. Klasické potravinářské barvy
Vraťme se do dětství a zavzpomínejme, jak jsme s maminkou či babičkou barvili vajíčka ve velkých hrncích plných obarvené vody. Dá se říci, že to bývala nejklasičtější možnost, jak vajíčka obarvit a mnoho lidí na ni nerezignuje ani dnes. Stačí nakoupit potravinářská barviva v tubě či prášku, nasypat nebo nakapat do mísy či hrnce s teplou vodou a octem, ponořit dovnitř vejce, nechat ho tam 5-10 minut, nebo jak radí výrobce barviva. A máte hotovo.
3. Barva přímo na vajíčko
V posledních letech se rozmohl jednodušší způsob barvení, který šetří prostor i nádobí. Opět se jedná o potravinářské barvivo, které koupíte v balení o několika tubách společně s igelitovými rukavicemi. Vejce uvařte s octem (polévková lžíce na půl litru vody) a následně s nimi pracujte, když jsou ještě horká.
Vejce pořádně utřete do sucha, na ruce oblékněte igelitové rukavice, nakapejte pár kapek příslušné barvy a následně vejce chvíli poválejte v dlaních. Nechte zaschnout a máte hotovo. Pokud chcete, aby se vajíčka pěkně leskla, natřete je ještě tukem. Existuje mnoho druhů takových barev, které můžete různě kombinovat, mixovat, zkoušet a objevovat…
4. Košilka na vajíčka
Pokud chcete mít hotovo ještě rychleji a přitom toužíte po krásně vypadajících velikonočních dekoracích, můžete vsadit na košilku na vajíčka. Jedná se o smršťovací dekoraci, s jejíž pomocí dokáže vejce nazdobit opravdu každý. Jak to funguje?
Vejce uvaříte s vodou, necháte vychladnout a poté jej obléknete do košilky (většinou jich v balení podle výrobce najdete kolem deseti kusů). Vejce v košilce položíte na lžíci, na tři vteřiny ponoříte do horké (vroucí) vody a můžete sledovat, jak se dekorace kolem vajíčka okamžitě obepíná. Necháte vychladnout a máte hotovo. Je to snadné, pěkně to vypadá a nemusíte mít přitom pocit, že jste zdobení vajec odbyli nebo dokonce vynechali.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock