Láká vás kouzlo podkrovního bydlení, odkud byste mohli večer shlížet na střechy Prahy a užívat si genia loci? Není divu, podkrovní a mezonetové byty jsou v naší metropoli, ale nejen tam, velmi vyhledávané.
Podkroví a mezonet však nejsou jen různé výrazy pro stejný prostor, jak se mnozí domnívají. V čem je tedy rozdíl? Pojďme tomu přijít na kloub a vysvětlit si, jaké jsou výhody a nevýhody tohoto typu bydlení.
Co znamená bydlet v podkroví?
Podkroví je definováno jako ohraničený vnitřní prostor nad posledním nadzemním podlažím, převážně v prostoru pod šikmou střechou. Je vymezen konstrukcí krovu a dalšími stavebními konstrukcemi. Je určen k účelovému využití, je zde však poněkud ztížený přístup do rohů. Dříve se tento prostor označoval jednoduše jako půda. U složitějších typů podkroví, které chceme zrekonstruovat na obytný prostor, se doporučuje vypracování projektu, který vezme v úvahu například možnost zvětšení obytné plochy, zateplení, přívod světla, využití výhradně lehčích materiálů a podobně. Vhodná tepelná izolace je u těchto prostor nezbytná, aby v létě odvedla přílišné horko a v zimě nebylo nutné přitápění. Nevýhodou mohou být pro někoho také všudypřítomné trámy.
Interier malého bytu
Co je to mezonetový byt?
Slovo mezonet vzniklo z původního francouzského výrazu „maisonette“, což v překladu znamená domeček. Mezonetový byt propojuje dvě podlaží, například dva původní byty nad sebou, nově propojené schodištěm. V dolní části je pak obvykle prostor pro obývací pokoj, příslušenství a kuchyň, nahoře mohou být ložnice, pokoj pro hosty, dětské pokoje, druhá koupelna apod. Propojeno bývá nezřídka také vyšší patro s podkrovím, nebo je možná plochá nadstavba na střeše původního objektu. Výhodou je tak především dostatek prostoru, proto je mezonetový byt typický také oddělením soukromých prostor od společenských. Mezonetový byt často disponuje velkými, mnohdy atypickými okny či terasou. Lidé vyhledávají mezonetové byty také kvůli klidu a dostatku soukromí.
Lofty – vzdušné byty nejen pro umělce
Loftový typ bydlení může někomu připadat jako bydlení ve skladišti, či v továrně, jde totiž vskutku o byty přestavěné z prostor v bývalých průmyslových budovách. Jiní naopak vyhledávají bydlení s důrazem na industriální ráz, a těm pak právě loftové byty vyhovují. Lofty, to je především vzdušné a otevřené bydlení, vyhledávané často umělecky založenými lidmi, kteří rádi spojují bydlení s prací a mají často byt i ateliér v jednom. Tento typ bydlení však obvykle nevyhovuje početným rodinám s malými dětmi nebo seniorům. Nevýhodou bývá také nedostatečné oddělení například spacích prostor od ostatních. Pokud jde o vnitřní zařízení a vybavení, typicky industriální styl se vyznačuje minimalismem, strohým aranžmá a tím utvořenou specifickou atmosférou. Dalo by se říct, že se zkrátka snaží odhalit to, co u tradičního pojetí bydlení zůstává skryto, a tak moderní industriální byt často vystavuje na odiv i konstrukční a instalační detaily, jako jsou trubky, stěny bez omítky či kabely. To všechno pak podtrhuje působivé osvětlení, které nám napovídá, že jde o záměr.
Byt pod střechou – ano nebo ne?
Na závěr snad jen pár malých upozornění. Podle zkušeností může mít bydlení pod střechou ve starším, neudržovaném domě skutečně jen tu výhodu, že vám nikdo nebude dupat nad hlavou. Zatékání střechou, věčně nefungující výtah, hluk z blízké strojovny výtahu, nejrůznější pachy ze stoupaček z pater pod vámi atd. I to bývá realita. Před koupí bytu pod střechou, kam vás láká klid a romantika, si tak raději projděte celý dům a nechte si třeba i odborně poradit.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock