zpět

Interier malého bytu

V případě požadavku klientky na plnohodnotné bydlení bez kompromisů, bylo nutné vytvořit neotřelý koncept s důrazem na řešení detailů, kdy jednotlivé prvky do sebe s maximální efektivitou zapadají. V jedné místnosti se tak odehrává kuchyně, ložnice, obývák s pracovním koutkem i šatna, to vše bez pocitu stísněnosti či bez „zakopávání“ o nábytek.

Malý prostor si žádá netradiční řešení. Proto jsme navrhli celou kuchyňskou část na vyvýšeném podiu, díky čemuž se byt zázračně nafoukl. Ložnice tak může nabídnout plnohodnotné dvojlůžko s kvalitní matrací, která se zasouvá pod kuchyň. A když se náhodou objeví nečekaná návštěva, stačí ještě nezastlanou postel jedním pohybem zasunout, a pokoj je tak připraven k vítání hostů. Anebo se nechá vysunutá na půl, díky čemuž vznikne další prostor k sezení jako improvizovaná sedačka. V obytné části jsou umístěna jen lehká křesla s konferenčním stolkem, a malá zabudovaná knihovna. Široký okenní parapet slouží jednak jako jídelní stůl, jednak jako malý pracovní koutek.

V kuchyni je dost místa pro všechno potřebné. Denní světlo do kuchyně přichází přes prosklenou stěnu směřovanou proti oknu, ve které je navržena dřevěná odklopná lišta, kterou se do kuchyně přivádí čerstvý vzduch. Z druhé strany, směrem do chodby vznikla velká černá tabule, na kterou se dá psát křídou, a která slouží jako organizační bod domácnosti – je zde prostor pro vzkazy, kalendář, obrázky či fotografie dle libosti uživatele bytu.

Do koupelny se jednoduchým trikem podařilo umístit pračku, aniž by v bytě jakkoli brala prostor. Je umístěna na vestavěném podiu pod ledničkou, a celý vtip je v tom, že každý spotřebič je přístupný z jiné místnosti – lednice z kuchyně, pračka z koupelny.

Vzhledem k velikosti bytu byla důležitá barevnost, největší podíl v interieru má barva bílá. Nábytek je řešen v bílém matném thermopalu, na podlaze i v detailech je použit přírodní olejovaný dub. Osvětlení je řešené v podhledech světelnými pásy zabudovanými v nikách. Prostor je tak efektně osvětlen a navíc získává potřebnou hloubku.

Interier malého bytu Interier malého bytu Interier malého bytu
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty