Vánoce a konec roku – to je sice nejkrásnější období, na které se všichni těšíme, na druhou stranu je to však zároveň doba zvýšeného rizika požárů, úrazů a nehod, na kterých se značnou měrou podílí naše neznalost a neopatrnost.
Nezbývá tak než si po roce opět připomenout několik důležitých zásad a pravidel, kterými bychom se měli řídit, chceme-li prožít Vánoce a novoroční oslavy bez zbytečných potíží, úprků na pohotovost či škod na majetku.
Označení technických a bezpečnostních parametrů světelných dekorací
S příchodem adventu už se rozzářila světýlka v domácnostech i v našich zahrádkách. Při pořizování těchto dekoračních světýlek se doporučuje začít nákupem v ověřené, důvěryhodné prodejně, kde jsou vám schopni a ochotni poradit, znají původ a kvalitu zboží a nehrozí problém s případnou reklamací. Dále je nutné věnovat pozornost označení výrobku platným certifikátem. Označení CE, je certifikát platný v rámci členských zemí EU, který zaručuje splnění evropského technického standardu. Každá dekorace tohoto typu musí být podle zákona označeny IP kódem nebo jiným podobným znakem, který uvádí číslicový stupeň bezpečnostního krytí výrobku. Samozřejmostí by měl být návod v češtině.
Bezpečné zapojení světelných dekorací
Instalace světelných dekorací může vypadat jednoduše, i tady je ale třeba dbát především bezpečnostních pravidel. S instalací by vám měli umět poradit přímo v obchodě, pokud si nejste jisti nebo budete tento typ dekorace používat poprvé. Při zapojování venkovních dekorací používejte pouze k venkovnímu použití určené kabely či prodlužovací kabely s krytou zásuvkou. Veškeré osvětlení, pro vnitřní nebo venkovní použití, by mělo mít adaptér ke snížení napětí. Bezpečné venkovní kabely mají na první pohled patrnou dvojitou izolaci – tedy zesílenou vrstvu gumového krytí kabelu. V domácnostech s dětmi nebo zvířaty pak stojí za úvahu pořízení světelných dekorací s LED žárovkami, které se nezahřívají a při náhodném dotyku neublíží.
Pozor na vánoční prskavky a svíčky!!!
Využití prskavek a svíček byste měli řádně zvážit, jsou-li ve vaší domácnosti děti, domácí mazlíčci, ale třeba i v samostatných domácnostech vašich seniorů. Právě ti často nechají hořící svíčku bez dozoru, navíc například díky snížené schopnosti pohybu nemusí dostatečně rychle zareagovat při převrhnutí svíčky nebo svícnu. Adventní svícny jsou samy o sobě příčinou mnoha předvánočních nehod, často i s fatálním koncem. Pamatujte si, že hořící svíčka a stejně tak prskavka není v zásadě nic jiného než otevřený oheň, a přesně tak se k němu musí i přistupovat. V našich domácnostech přitom není málo věcí a materiálů, u kterých by snadno a velmi rychle došlo ke vznícení. Záclony, závěsy, koberce, čalouněný nábytek, ale v této době také velké množství nejrůznějších syntetických tkanin a pletenin, které tvoří naše vánoční dekorace, kterými se obklopujeme. To vše je dobře hořlavý materiál, který může dát vzniknout požáru a způsobit velké škody.
Adventní věnce jako časovaná bomba?
Svíčky proto musí vždy stát na ochranných, nehořlavých podložkách, dost daleko od hořlavých materiálů. Adventní věnce a svícny jsou mnohdy krásně, ale za to naprosto nesmyslně ozdobeny, mají-li sloužit k zapálení, jde například o dekorace z peří, kožešin apod. Takové věnce si nechte opravdu jen jako dekoraci a svíčky na nich nezapalujte, pokud si nechcete zadělat na malér. Velké riziko představuje také už schnoucí jehličí. Nejednou stál právě vzplanutý adventní věnec za požárem celého domu. Hořící svíčky mějte neustále pod dozorem, určitě od nich neodcházejte třeba k sousedům, ani je nenechávejte dohořet přes noc. Bez dohledu pak nenechávejte ani hořící lampu s vonným olejem apod.
Novoroční rizika - silvestrovská pyrotechnika a alkohol
Každý rok se hasiči potýkají s následky nesprávného používání zábavní pyrotechniky. Následkem bujarých novoročních oslav na veřejných prostranstvích nejčastěji hoří odpadkové koše a kontejnery, travní porosty a keře, dále pak uskladněné materiály na balkonech po vhození zapálené světlice apod. Výjimkou nejsou ani hořící odstavená auta. Největším nebezpečím je samozřejmě nekvalitní pyrotechnika ze stánků a tržnic, dále pak petardy a rachejtle vyrobené po domácku. K úrazům dochází samozřejmě i nesprávnou manipulací s těmito produkty pod vlivem alkoholu. Alkohol mnohokrát zapříčinil vážná zranění i v případech, kdy se popíjelo i během novoročního vaření a došlo ke vznícení potravin.
Dbejte proto v tomto období zvýšené opatrnosti a osobní bezpečnosti, ať si můžete Vánoce i příchod nového roku užít naplno a bez zbytečných starostí.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock