Zima je zátěžovým obdobím pro nás všechny, ale je krizová také pro vznik nadměrné vlhkosti v našich domovech. Vlhkosti, která je příčinou vzniku plísní. Pokud už plíseň vznikne, nebývá obvykle snadné se jí zbavit. Důsledkem je olupující se omítka, nevzhledné mapy na zdech a kolem oken, typický zápach vlhkosti a zatuchliny. Co s tím?
Plísním v našich domácnostech je samozřejmě nutné předcházet, bojovat s nimi je totiž někdy nesnadné a jejich přítomnost navíc ohrožuje i naše zdraví. Živnou půdou pro vznik plísní je špatná cirkulace vzduchu, nedostatečné větrání a vysoká vlhkost, kterou ještě navíc mnohdy nevědomky podporujeme.
Jak vzniku plísní předcházet? Zamezte nadbytečné vlhkosti
Plísně mají velmi dobré podmínky tam, kde jsou místnosti zastavěné spoustou nábytku či dalších věcí a s ničím se moc nehýbá. V dnešní době dávají lidé přednost vzdušnému prostoru a minimalizmu při zařizování domu nebo bytu, dříve však tomu tak nebylo, a tak se s plísní můžeme patrně častěji sehnat v domácnostech našich seniorů. Samozřejmě však nejen u nich. Plísně podporujeme i neochotou k větrání během zimních měsíců a nevědomým zvyšováním vlhkosti, například neúměrným množstvím pokojových rostlin nebo sušením prádla na radiátorech a sušácích. Tomuto je proto vhodné se raději vyhnout, pokud nechceme míru vlhkosti ve svých interiérech nadměrně zvyšovat a riskovat tak výskyt plísní.
Plíseň v koupelnách
Plíseň je častá především v koupelnách, kde se vlhkosti bohužel nevyhneme. Pomůže opět správné větrání, ale třeba i vanu nebo sprchový kout po koupeli vytřít do sucha dřív, než se začne voda odpařovat. Otřete také vysráženou vlhkost na oknech a nenechávejte zde pohozené mokré ručníky. Řádné vysušení je nutné také u koupelnových koberečků, které často zůstávají vlhké a podporují tak nadměrnou vlhkost v místnosti.
Důležitý je správný způsob větrání
Vznik plísní se často svádí na plastová okna, ta však sama o sobě nebývají příčinou. Tou je špatné nebo nedostatečné větrání. V době, kdy venku mrzne a uvnitř je vytopeno na dvacet stupňů se nám samozřejmě příliš nechce pouštět teplo větráním jen tak ven, obvykle to proto vyřešíme otevřenou ventilací na pár minut. To je však chyba. Takto se v bytě pořádně nevyvětrá a vzduch se nestačí vyměnit. Doporučuje se proto například stáhnout v dané místnosti radiátor a otevřít celé okno zhruba na čtvrt hodiny. To by mělo k efektivnímu vyvětrání stačit.
Jak bojovat se vzniklou plísní?
Plíseň je častá ve starších domech a bytech, ale často se s ní potýkají i majitelé novostaveb. Proto když už tady plíseň objevíte, je nutné proti ní bojovat okamžitě. Existuje mnoho způsobů, jak se plíseň zbavit, přestože problém spočívá hlavně v jejím opětovném výskytu. Nejpohodlnější bude pořídit si odstraňovač plísní ve spreji, který dokáže účinně zahubit houby, plísně i bakterie. Postižená místa je dobré vždy předem navlhčit, nejlépe vodou s přídavkem protiplísňového přípravku, nejlépe na přírodní bázi. U těžších napadení plísní po postřiku odstraňte plíseň, malbu a případně zeď oškrábejte. Novou omítku a malbu nanášejte ale až po úplném vyschnutí postiženého místa.
Veronika Moreira Tůmová
Fotografie: Shutterstock