zpět

Kde nám chutná nejvíc? Přece na čerstvém vzduchu!

Majitelé balkonů, teras či zahrad, zbystřete. Nastal čas stolování na čerstvém vzduchu, nejlépe pod širým nebem. Už naše prababičky přece říkávaly, že tam chutná nejvíc.

Ranní káva za letního rozbřesku chutná skvěle. I dopolední šálek si lépe užijete na “obyčejném“ balkoně než v letními vedry přehřátém obývacím pokoji. Od věci nebude ani lehký oběd v zahradním altánu. A co teprve večerní posezení u grilu, ať již s rodinou nebo přáteli.

Využití prostoru – to je oč tu běží

Velikost balkonu vyžaduje promyšlené, a proto se budou hodit balkonové sety určené právě pro stolování na balkoně. Myslete na to, že pro volný pohyb by vám měl zůstat alespoň třiceticentimetrový pochozí prostor. Nedostatečně velké odkládací místo na subtilním balkonovém stolku doplňte závěsnými policemi určenými pro další pomůcky nezbytné během stolování. Jiná situace je na terase nebo zahradě, kde již obvykle nejste tolik limitováni místem, takže si kromě klasického stolu a židlí můžete dovolit například houpací síť nebo závěsné křeslo. Příjemné posezení nabídne i dřevěná lavice doplněná látkovými křesílky a všelijaké další venkovní sedáky, které mívají i odkládací plochu na hrneček s kávou či sklenku s pitím apod.

Dejte vale obtížnému hmyzu

Zatímco doma bez problémů naskládáte na stůl všechny talíře s pochutinami, hrnečky, sklenice, saláty, venku už to tak snadné nebude. Léto je sice fajn, ale má i své mouchy. A to doslova. Když k nim připočítáte ještě vosy, včely a všelijaký další hmyz, o nevítanou zábavu během jídla je postaráno. Jelikož mušky v nápojích nejsou nic moc, bude to chtít sklenice s víkem. S uzávěrem se prodávají i velké karafy nebo džbány. Některé jsou uzpůsobené pro zásobník ledu, takže tekutina uvnitř zůstane dlouho chladná.

Dozrávající ovoce láká k pečení různých sladkostí, které pro změnu lákají vosy. Na těch si nejenomže nepochutnáte, ale přehlédnutí na kousku koláče může způsobit zdravotní problémy. Proto se vybavte speciálními poklopy na potraviny, které uplatníte i kuchyni. Prodávají se z umělé hmoty, skleněné, anebo látkové, obvykle vyrobené ze síťoviny. S poklopem seženete i nádoby na saláty, jednohubky, chlebíčky, oříšky, sýry. Výhodou je, že je uplatníte nejenom v létě pod širým nebem, ale dají se použít i na cestách nebo při běžném vaření a servírování.

Papír, plast i porcelán

Pokud jde o talíře, misky, tácy, při venkovním stolování se často používá umělohmotné nádobí, které je prakticky nerozbitné. Jestliže se pro něj rozhodnete, hledejte takové, které má zdravotní certifikát, jenž vám poskytne jistotu, že se časem z talířů nezačnou uvolňovat zdraví škodlivé látky. Některé letní pochoutky se dají servírovat i do papírových mističek a nikdo se na vás proto nebude zlobit. Navíc dnes seženete papírové nádobí také s různými zajímavými dekory, takže se rozhodně nemusíte obávat toho, že by výsledek působil lacině. Papírová varianta se hodí pro větší společnost, anebo zahradní party pro děti oslavující konec školního roku, narozeniny apod. Má ještě jednu podstatnou výhodu, po upotřebení tohle nádobí nemusíte mýt.

Ani na venkovním jídelním stole nesmí chybět příbory. Pořiďte si variantu ve stojánku, která je nejenom praktická při přenášení, ale i hygienická. I když jídlo, láhve s vodou i talíře můžete nosit na tácech, šikovnější jsou košíky – a je jedno, zda látkové nebo proutěné. V nich se vám nic nepřevrhne a všechno snadno odnesete i v jedné ruce. Tahle varianta je i bezpečnější, zvlášť, musíte-li jít po schodech. Na stůl rozhodně aptří dekorace, třeba v podobě menších podsaditějších váz, které neshodí vítr. Nemusíte do nich dávat jenom klasické zahradní květiny, slušet jim budou i větvičky s hezky vybarvenými listy nebo kytička jahod, borůvek, aronie. Stůl provoní i bylinky. Jenom pozor na ty hodně aromatické a na typ, který byste měli vybírat s ohledem na pohoštění a případné alergie spolustolovníků.

Budiž světlo

I když je v létě dlouho vidět, přidané osvětlení se hodí. Jeho typ by měl odpovídat místu určení. Na balkoně vám bude stačit lampa nebo i obyčejná svíčka v zavařovací láhvi, na terasu umístěte květináč s LED osvětlením, který vykouzlí nádhernou večerní atmosféru. Při posezení v zahradě se bude hodit světelný řetěz, sestavený z barevných kouliček. Povězte ho nad stůl a letní party může začít.

Text: Emma Hildová, foto: Bonami

Kde nám chutná nejvíc? Přece na čerstvém vzduchu! Kde nám chutná nejvíc? Přece na čerstvém vzduchu! Kde nám chutná nejvíc? Přece na čerstvém vzduchu!
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty