zpět

Líbí se vám křesílko v logu Útulně.cz? Legendární křeslo Egg je stále v kurzu

Příští rok bude legendární křesílko Egg slavit kulaté šedesáté narozeniny. Původně ho dánský architekt a designér Arne Jacobsen navrhl pro lobby kodaňského hotelu SAS Royal Hotel Radisson. Jeho tvar byl pro veřejné prostory navrhnut tak, aby umožnil co největší soukromí. Mimořádné oblibě se těší dodnes i v soukromých interiérech.

Arne Jacobsen byl velkým obdivovatelem přírody a vždy ho při práci inspirovala. Není proto divu, že křesílko Egg patří do skupiny sedacího nábytku, který měl podle Jacobsena vždy něco připomínat: žirafu, vejce, mravence, labuť nebo kapku.

Při navrhování kladl velký důraz, aby křeslo kopírovalo linii lidského těla. Vycházel z úvahy, že člověk, který je více či méně „oblý“ se nemůže cítit pohodlně v hranatých tvarech. Své úsilí a nápad spojil s dánskou značkou Republic of Fritz Hansen.

Téměr dvacetikilový fešák byl prvotně vyroben pouze v tmavé červené barvě a byl řazen do stylu modernismu. Křeslo je široké 86 cm, hluboké 95 cm a jeho výška dosahuje 107 cm. Všechny použité materiály byly tehdy novinkou, což jasně dokazuje, že byl designér obdivovatelem nejen nových materiálů, ale i technologií. Dnes patří Egg mezi nejkopírovanější modely nábytku a kousky z první série v 50. letech se v aukci draží za miliony.

Zakoupit si ho můžete u jíž zmíněného výrobce nábytku Republic of Fritz Hansen, jehož showroom naleznete v budově pražské Vinohradské tržnice.

Zdroj fotografií: Stockist

Autor: Christine Pölderlová

Líbí se vám křesílko v logu Útulně.cz? Legendární křeslo Egg je stále v kurzu Líbí se vám křesílko v logu Útulně.cz? Legendární křeslo Egg je stále v kurzu Líbí se vám křesílko v logu Útulně.cz? Legendární křeslo Egg je stále v kurzu
Prohlédnout galerii (8)

Podobné projekty